Podczas trzech dni hale Targów Kielce wypełniła oferta 280 wystawców z 12 krajów. Wystawie, którą odwiedziło 5000 gości, towarzyszyły wystawy i inspirujące spotkania.
Goście targów mieli możliwość zapoznania się ofertą firm z: Polski, Stanów Zjednoczonych, Słowenii, Ukrainy, Węgier, Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Rumunii, Słowacja, Chorwacja i Izraela. W bogatej ofercie produktów dedykowanych kościołom, mieli oni możliwość zapoznania się z trendami sztuki sakralnej i dewocjonaliów, nowymi technologiami w budownictwie sakralnym oraz w dziedzinie konserwatorskiej. Na stoiskach pojawiły się szaty i naczynia liturgiczne, a także pełen wachlarz wydawnictw religijnych. Nie zabrakło obrazów i ikon, a także mniej spektakularnych, a bliższych sercu różańców, wykonanych m.in. z kokosów i kryształków Swarovskiego, czy zgodnych z filozofią św. Hildegardy – wykazujących działanie lecznicze dzięki obecności kamieni szlachetnych. Na stoisku Misji Afrykańskich pojawiły się obrazy ze skrzydeł motyli i religijne gadżety z przymrużeniem oka. Swoją ofertę przedstawiły biura pielgrzymkowe i wydawnictwa kościelne. Jak co roku, podczas targów odbyła się loteria, w której nagrodą był udział w pielgrzymce do Izraela - Ziemi Świętej. Najciekawsze rozwiązania zostały nagrodzone wyróżnieniami i medalami targów. Wśród nich znalazły się: MALATURA z Krakowa za realizację malarską fresków w kościele św. Jadwigi Królowej w Lublinie, Artystyczna Pracownia Wydawnicza PETRUS-LIBRI za jubilerską edycję wielkiej księgi p.t.: „Myśli, sentencje, aforyzmy św. Jana Pawła II”, Fundacja Podaruj Radość z Czaniec, 3K PROJEKT KRZYSZTOF KRÓL za rozwiązanie konstrukcyjne ramy okiennej ze stali czarnej z przekładką termiczną. Medale Honorowe: JE Prymasa Seniora ks. kardynała Józefa Glempa, Prymasa Polski ks. Abp. Wojciecha Polaka oraz nagrodę honorową JE Biskupa Kieleckiego ks. Jana Piotrowskiego otrzymały kolejno: Fundacja im. Św. s. Faustyny z Borkowic za tkaniny: gobelin - Św. Archanioła Michała oraz obraz tkany - Wizerunek Jezusa Miłosiernego, Pracownia Snycerska Andrzej Burkot za zestaw płaskorzeźb w drewnie lipowym „Stacje Drogi Krzyżowej” i Pracownia Rzeźby Sakralnej „ARTMAD” za Drogę Krzyżową dla ojców Michalitów Warszawa-Bemowo. Podczas targów odbyły się także szkolenia dla właścicieli i pracowników sklepów z dewocjonaliami oraz warsztaty szkoleniowe dotyczące bezpieczeństwa przeciwpożarowego obiektów sakralnych.
Tradycyjnie już podczas targów Sacroexpo wręczone zostały medale Papieskiej Rady ds. Kultury Per Artem ad Deum. Do grona nagrodzonych dołączyli Marcin Bornus-Szczyciński za „krzewienie tradycji i tworzenie przestrzeni do spotkania pierwiastka sakralnego ze świeckim”, Tadeusz Boruta za „twórczość, prowadzącą do poszukiwania indywidualnej relacji z Bogiem przez współczesnego człowieka” oraz Alexander Kornoukhov za „zespalanie nauki i tradycji w natchnionych formach sztuki”. Uroczystą jubileuszową galę targów SACEROEXPO i EXPOSITIO oraz PER ARTEM AD DEUM uatrakcyjnił koncert zespołu Bornus Consort oraz widowisko „Brodzić po wodzie” przygotowane specjalnie na tę okoliczność. Spektakl przygotował Kielecki Teatr Tańca, któremu towarzyszył Chór Kameralny Fermata.
Tradycyjnie już podczas targów odbyła się konferencja z laureatami medalu – Dialogi o sztuce. Konferencja jest rozszerzeniem idei, jaka przyświeca wręczeniu Medalu Papieskiej Rady ds. Kultury. Laureaci Medalu w wyjątkowy i trwały sposób przyczyniają się do rozwoju kultury i sztuki, pogłębiają dialog między ludźmi różnych narodowości i przez swoją Sztukę zbliżają ludzi do Boga. Podczas konferencji, którą moderował dr hab. Piotr Rosiński prof. Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach - historyk sztuki, laureaci dzielą się z uczestnikami swoją perspektywą i doświadczeniami. Uczestnicy mieli możliwość rozmowy oraz zadawania pytań dotyczących różnych dziedzin sztuki: muzyki, malarstwa oraz mozaiki. – Prowokacja to nie sztuka – powiedział w trakcie konferencji Aleksander Kornoukhov. Targom towarzyszyła także wystawa multimedialna z dziełami laureatów Per Artem ad Deum.
"W człowieku innej wiary zobaczmy tego, który potrzebuje Bożej łaski..." - tak można podsumować kolejną edycję konferencji Dialogi o religii. Problem prześladowań wydaje się towarzyszyć zjawisku religii niemal od zarania dziejów, będąc obecnym w każdym czasie i w każdym miejscu. Znajduje to swoje potwierdzenie w narastającej współcześnie fali dyskryminacji, o czym świadczą analizy publikowane przez ośrodki analityczne czy agendy organizacji międzynarodowych. Skalę zjawiska unaoczniają także dane dotyczące dwóch największych religii świata. Wyznawcy chrześcijaństwa doświadczają różnego rodzaju szykan bądź systematycznych prześladowań w 130 krajach, zaś muzułmanie – w 117. Autorzy jednego z raportów, bazując na danych instytucji analizujących kwestię przestrzegania praw człowieka, utrzymują, że aż 70 procent populacji światowej jest prześladowane ze względów religijnych. Wiara w Boga wydaje się być coraz bardziej niebezpieczna. W dyskusji udział wzięli przedstawiciele międzynarodowych organizacji monitorujących problematykę prześladowań religijnych na świecie, a byli to: Konstanty Gebert (judaizm), Maciej Maliszak (chrześcijaństwo) i Andrzej Saramowicz (islam). Po zakończeniu konferencji, odbył się spektakl Chrześcijańskiego Teatru Tańca pt " W Imię..." traktujący o prześladowaniach.
W drugim dniu targów SACROEXPO Prawosławny Arcybiskup Przemyski i Gorlicki Jego Ekscelencja Paisjusz wręczył wyróżnienia wystawcom, którzy zostali docenieni za wkład w życie religijne.
Zapraszamy do odwiedzenia kolejnej edycji targów od 1 do 3 czerwca 2020. Szczegóły na www.sacroexpo.pl.
16.12.2019
12.12.2019
10.12.2019
Targi Kielce należą do: | The Global Association of the Exhibition Industry |
International Exhibition Statistics Union |
Targi Kielce posiadają certyfikat Systemu Zarządzania Jakością: |
|