Aktualności

14.10.2015

„Polska Wschodnia dla inwestorów”

Panel dyskusyjny podczas Konferencji „Polska Wschodnia – dziś i jutro” w Targach Kielce

Paneliści podczas dyskusji, przy mikrofonie Sławomir Majman Prezes PAIiIZ
Paneliści podczas dyskusji, przy mikrofonie Sławomir Majman Prezes PAIiIZ

Polska Wschodnia spotyka się z coraz większym zainteresowaniem ze strony inwestorów zagranicznych. Podczas pierwszego panelu dyskusyjnego Konferencji można było usłyszeć jak teraz ten makroregion odbierany jest przez przedstawicieli przedsiębiorstw spoza granic naszego kraju. Spotkanie od anegdoty rozpoczął Sławomir Majman Prezes Polskiej Agencji Informacji i Inwestycji Zagranicznych.

Prawie się dziś spóźniłem na tę uroczystość, chociaż w Targach Kielce bywałem bardzo często – mówił Sławomir Majman – bo dziś jechałem drogą, której wcześnie nie było, do budynku, którego także wcześniej nie było. To, że ta droga i ten budynek istnieją to najlepszy dowód na to, że Program Polska Wschodnia działa.

Prezes Majman skupił się w swoim wystąpieniu na konkretnych efektach działania Programu. Dzięki unijnym dofinansowaniom powstało 75 inwestycji i pojawiło się na rynku 6800 miejsc pracy. Następnie głos zabrał Ajay Bisaria, Ambasador Indii w Polsce

Indie od jakiegoś czasu przechodzą prawdziwą rewolucję gospodarczą – mówił Ambasador Bisaria – interesują nas globalni partnerzy, nie tylko tacy którzy przyjadą działać w naszym kraju, ale także partnerzy na całym świecie. Polskę Wschodnią traktujemy jako istotne dla nas okno na gospodarkę europejską. Aż 20 firm z Indii jest bardzo zainteresowanych inwestycjami w Lublinie.

Nicolas Lepage, Chargé d’affaires Ambasady Kanady w Polsce opowiadał o tym, że kanadyjscy przedsiębiorcy cenią specjalizacje. Ich uwagę szczególnie zwróciły firmy z Polski Wschodniej zajmujące się awiacją.

W dyskusji wzięli udział także Ramon Tancinco, Dyrektor, IT for Central and Emerging Markets Theatres Cisco Systems, Andrej Motyl Ambasador Konfederacji Szwajcarskiej w Polsce oraz Dariusz Szymczycha z firmy Huawei. Panel poprowadziła  Magdalena Burnat-Mikosz, Deloitte Polska.

Konferencja „Polska Wschodnia – dziś i jutro” potrwa w Targach Kielce do 15 października.


Polecane aktualności