Aktualności

12.11.2019

Bp Marian Florczyk członkiem Papieskiej Rady ds. Kultury

Bp Florczyk od kilkunastu lat współpracował z Papieską Radą ds. Kultury. Jak zaznaczył, nominacja na jej członka mogła być związana z reorganizacją Rady, do której zostało dołączone zagadnienie sportu.

Fot. Diecezja Kielecka/Dorota Kułaga/Krzysztof Krogulec
Fot. Diecezja Kielecka/Dorota Kułaga/Krzysztof Krogulec

„Informację o nominacji do Papieskiej Rady ds. Kultury przyjąłem z wielką radością i wdzięcznością samemu Papieżowi Franciszkowi i kard. Ravasiemu, który stoi na czele Rady” – zaznaczył bp Florczyk.

Papieska Rada ds. Kultury działa przy Stolicy Apostolskiej. Zajmuje się relacjami Kościoła ze światem kultury i nauki. Radę utworzył 20 maja 1982 papież Jan Paweł II. Szczególną misją Rady jest promocja dialogu między kulturami współczesnego świata. Przewodniczącym Rady od 2007 roku jest kardynał Gianfranco Ravasi. 

Każdego roku, wyłącznie podczas XX Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO przyznawany jest medal Papieskiej Rady Per Artem ad Deum. Dotychczas 

Biskup Marian Florczyk urodził się 25 października 1954 r. w Kielcach. Święcenia prezbiteratu przyjął 6 czerwca 1981 r. z rąk bp. Stanisława Szymeckiego. W 1987 r. uzyskał stopień licencjata na Wydziale Nauk Społecznych Papieskiego Uniwersytetu Świętego Tomasza z Akwinu w Rzymie, a w 1990 r. doktora nauk społecznych.

21 lutego 1998 r. został mianowany biskupem pomocniczym diecezji kieleckiej i biskupem tytularnym Limata. Sakrę biskupią przyjął 18 kwietnia 1998 r. w kościele św. Józefa Robotnika w Kielcach z rąk kard. Franciszka Macharskiego oraz biskupów kieleckich: diecezjalnego Kazimierza Ryczana i pomocniczego Mieczysława Jaworskiego.

W Konferencji Episkopatu Polski obok delegata KEP ds. Duszpasterstwa Sportowców jest członkiem Rady ds. Społecznych oraz Rady ds. Duszpasterstwa Młodzieży. Z nominacji papieskiej brał udział w październiku 2018 roku w XV Zgromadzeniu Ogólnym Synodu Biskupów obradującym wokół tematu “Młodzież, wiara i rozeznawanie powołania”.

(MB)

 


Polecane aktualności