Aktualności

02.03.2016

Cel: CYBERBEZPIECZEŃSTWO

Strategiczne wyzwanie dla bezpieczeństwa chemicznego

Nie trzeba rakiet, bomb czy czołgów, by pozbawić państwo dostępu do energii elektrycznej, zakłócić funkcjonowanie transportu – słowem zburzyć poczucie bezpieczeństwa
Nie trzeba rakiet, bomb czy czołgów, by pozbawić państwo dostępu do energii
elektrycznej, zakłócić funkcjonowanie transportu – słowem zburzyć poczucie
bezpieczeństwa

„Rok 2014 pod względem liczby otrzymanych zgłoszeń oraz obsłużonych incydentów kolejny raz okazał się rekordowy w stosunku do lat poprzednich” – czytamy w ostatnim raporcie o stanie bezpieczeństwa cyberprzestrzeni RP w 2014. Choćby ze względu na takie budzące zaniepokojenie raporty, temat globalnego cyberbezpieczeństwa nie powinien zostać pomijany.

Cyberbezpieczeństwo wymaga podjęcia zaawansowanych i merytorycznych dyskusji na wysokich szczeblach i wśród znaczących decydentów.

Sytuacja współczesnego świata jest napięta. Kryzys na Ukrainie, rosnące w siłę Państwo Islamskie, to tylko niektóre z geopolitycznych zmian jakie zachodzą w świecie. Dodając do tego intensywnie rozwijające się technologie nie trudno wyciągnąć wnioski, że nie trzeba rakiet, bomb czy czołgów, by pozbawić państwo dostępu do energii elektrycznej, zakłócić funkcjonowanie transportu – słowem zburzyć poczucie bezpieczeństwa.

Niezakłócone działanie systemów teleinformatycznych to podstawa funkcjonowania państw i społeczeństw. Jest również warunek bezpiecznego prowadzenia procesów chemicznych i działalności zakładów przemysłowych. W czasach rosnących zagrożeń cyberatakami, głównym czynnikiem wpływającym na niezawodność systemów jest cyberbezpieczeństwo.

Serdecznie zapraszamy do udziału w organizowanym przez Urząd Dozoru Technicznego (UDT) i Departament Bezpieczeństwa Publicznego USA (DHS): Forum „ Cybersecurity and Reliability of Industrial Control Systems”

które odbędzie się w dniu 19 kwietnia 2016 w Kielcach, w ramach pierwszego Światowego Szczytu Bezpieczeństwa Chemicznego CHEMSS 2016: www.chemss2016 (Kielce, 18-20 kwietnia, 2016).

Celem Forum jest prezentacja najnowszych rozwiązań i trendów w dziedzinie bezpieczeństwa maszyn i systemów sterowania w przemyśle oraz wymiana wiedzy i doświadczeń. Forum jest adresowane szczególnie do kadry zarządzającej, specjalistów przemysłowego IT i cyberbezpieczeństwa, oraz specjalistów ds. systemów sterowania.

Zapraszamy do współpracy i udziału w Forum firmy i osoby, które zechcą podzielić się swoimi osiągnięciami, wiedzą i doświadczeniem. Szczególnie zachęcamy do udziału użytkowników systemów automatyki i osoby zainteresowane cyberbezpieczeństwem w przemyśle.

Przygotowania do Forum koordynują dr Andrzej Kozak (forum.bezpieczenstwa@udt.gov.pl) oraz Adam Paturej (a.paturej@iccss.eu).

Bliższe informacje są dostępne na stronie www.chemss2016.org.


Polecane aktualności