24.08.2016
- Dane dotyczące importu maszyn rolniczych na Ukrainę i tendencja wzrostowa wskazują, że rynek ukraiński jest otwarty na nowoczesną technikę płynącą z zagranicy – mówi Dariusz Michalak, dyrektor grupy projektów w Targach Kielce, współorganizator Targów EuroAgro we Lwowie. Plony zebrane w 2016 roku na Ukrainie osiągnęły już 99% prognozowanych wartości. Jest to kolejna oznaka dobrej sytuacji ukraińskich rolników.
Prognoza zbiorów zbóż ukraińskiego ministerstwa rolnictwa została podwyższona do 63 mln ton. Dotychczasowa prognoza mówiła o zbiorach wynoszących ponad 61 mln ton, czyli o 5 proc. mniejszych niż w nowej prognozie. Ukraińscy rolnicy zebrali już plony z powierzchni 9,6 mln ha tj. 99% podawanych prognoz. Wydajność wyniosła już 39,4 c / ha. Zmiany w prognozach zbiorów ziaren wpłynęły również na podniesienie eksportu pszenicy o 2 mln ton.
Obraz żniw wskazuje, że mimo trudnej sytuacji wewnętrznej rolnictwo nadal jest siłą napędową ukraińskiej gospodarki. To dobry sygnał dla producentów i importerów maszyn rolniczych. Dobra passa w rolnictwie tworzy dobry grunt do prowadzenia interesów i inwestowania na Ukrainie.
Według Ukraińskiego Klubu AgroBiznesu wydatki na zakup maszyn uprawowych wzrosły dwukrotnie, do 123 mln dolarów. Głównymi nabywcami importowanych ciągników i kombajnów żniwnych były gospodarstwa o powierzchni od 500 do 5000 ha. Gospodarstwa te nabywają nowoczesne technologicznie i droższe maszyny, choć często preferowane są też modele proste i niedrogie. Takie dane, pojawiające się tuż przed pierwszą edycją Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej EuroAgro, które odbędą się od 17 do 19 listopada we Lwowie, pozwalają prognozować, że firmy biorące udział w targach mogą liczyć na zainteresowanie ze strony ukraińskich rolników. Targi Kielce oraz lwowski ośrodek wystawienniczy GalExpo rozpoczęły już intensywne przygotowania do targów EuroAgro i zapraszają kolejne firmy do włączenia się w grono wystawców.
- Przez te wszystkie lata organizacji największych targów techniki rolniczej odbywających się w halach [red. Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH] zaskarbiliśmy sobie zaufanie wielu wystawców tego sektora. Dzięki temu chętnie wracają do Kielc – mówi Dariusz Michalak, dyrektor grupy projektów w Targach Kielce, organizator Targów EuroAgro. - Obserwując rynek doszliśmy do wniosku, że warto zaproponować naszym wystawcom kolejny nowy obszar, w którym mogą się zaprezentować. Ukraina coraz więcej inwestuje w sprzęt rolniczy. Są polskie firmy, które mają tam swoje przedstawicielstwa. Dane dotyczące importu maszyn rolniczych i tendencja wzrostowa wskazują, że rynek jest otwarty na nowoczesną technikę płynącą z zagranicy. Robiąc Targi Techniki Rolniczej we Lwowie dajemy polskim firmom możliwość, aby pojechały i same przekonały się czy mają szansę zaistnieć ze swoją ofertą i sprawdzić potencjał zakupowy ukraińskich rolników.
Targom EuroAgro we Lwowie będą towarzyszyły drugie „Dni Polskiego Rolnictwa” organizowane przez Wydział Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady Rzeczpospolitej Polskiej w Kijowie. W ramach wydarzenia odbędzie się między innymi konferencja tematyczna „Polsko-ukraińska współpraca w przemyśle i sektorze rolno-spożywczym”, wystawa firm oraz spotkania B2B. Poprzedni minister rolnictwa Ukrainy Oleksij Pavlenko podczas międzynarodowej konferencji poświęconej rolnictwu, która odbyła się w marcu tego roku w Jasionce (Podkarpackie) podkreślał, że rząd w obszarze rolnictwa chce się wzorować na rozwiązaniach z Polski.
- Mając okazję, dzięki partnerstwie lwowskiego ośrodka wystawienniczego i przychylności władz regionalnych, wejścia z polską myślą techniczną na rynek ukraiński, nie możemy z niej nie skorzystać. Będzie to dla nas kolejne wyzwanie, a dla polskich przedsiębiorców szansa sprawdzenia czy Ukraina jest gotowa na polskie produkty - dodaje dyrektor Dariusz Michalak.
(mb)
Polecane aktualności
Targi Kielce należą do: | The Global Association of the Exhibition Industry |
International Exhibition Statistics Union |
Targi Kielce posiadają certyfikat Systemu Zarządzania Jakością: |
|