Aktualności

11.03.2016

Idealne do wiosennych prac rolniczych

Nowości Kverneland podczas wystawy Agrotech 2016

Taki pług najnowszej generacji zaprezentuje firma Kverneland
Taki pług najnowszej generacji zaprezentuje firma Kverneland

Najbardziej zaawansowane technologicznie i elektroniczne rozwiązania związane z precyzyjnym rolnictwem i systemem ISOBUS oraz wiele nowych maszyn zaprezentuje w Kielcach firma Kverneland Group Polska Sp. z o.o. Na ich stoisku nr 26 w hali głównej E będzie można zobaczyć między innymi te dwie nowości…

 

Pług zawieszany obracalny Kverneland 2500

Nowej generacji pług jest dostępny od 4 do 6 korpusów z płynną hydrauliczną regulacją szerokości orki od 30 do 50 cm na korpus Variomat. Model ten jest wyposażony w mocną głowicę o całkowicie nowej konstrukcji i przeznaczony dla ciągników o max. mocy 280 KM.

charakteryzuje się bezpieczną i stabilną pozycją transportową, dzięki zastosowaniu belki zaczepowej skrętnej (max. 45° podczas transportu), a dzielona wieżyczka zapewnia oszczędność czasu (przestawianie pługa z pozycji transportowej do orki i odwrotnie odbywa się z kabiny ciągnika).

Ponadto model ten jest wyposażony w nowe słupice o opływowym profilu, mniejszej wadze i z prześwitem 80 cm w standardzie. Ta sama słupica może posiadać zabezpieczenie na kamienie non-stop (resorowe) lub w postaci kołków ścinających (śrubowe). Wszystkie innowacje zastosowane w pługu serii 2500 dają wiele korzyści rolnikowi oraz czynią ich pracę łatwiejszą: idealnie zaorane pole w najbardziej efektywny i łatwy sposób.

Najnowszy pług Kvernelad wyróżnia się koncepcją tzw. i-plough, czyli pługa inteligentnego, gdzie wszystkie istotne ustawienia dla perfekcyjnej orki (kąt pługa, głębokość orki, pierwsza skiba, szerokość robocza itp.) są przeprowadzane z kabiny ciągnika.Terminal ISOBUS jasno pokazuje, jak przeprowadzać regulacje pługa używając do tego tylko opuszków palców. Model ten może być także opcjonalnie wyposażony w wał doprawiający Packomat, który jest

zintegrowany z pługiem za pomocą ramienia hydraulicznego.

 

Agregat uprawowo-siewny u-drill 

Nowy agregat uprawowo-siewny Kverneland Accord u-drill jest wszechstronną maszyną ciąganą do pracy zarówno w technologii konwencjonalnej „po orce”, jak i uproszczonej „w mulcz”. Model ten jest dostępny w szerokościach roboczych 3.0 lub 4.0 m (rama sztywna) oraz 6.0 m (rama składana hydraulicznie). Dzięki kilku strefom roboczym uprawa gleby, wyrównanie, zagęszczenie, siew i docisk odbywa się w jednym przejeździe. W projektowaniu konstrukcji zwrócono w szczególności uwagę na możliwość pracy z wysokimi prędkościami (10-18 km/h), zapewniając jednocześnie perfekcyjne umieszczenie nasion w ziemi. Dzięki unikalnej i modułowej koncepcji ramy centralnej, agregat uprawowo-siewny u-drill spełnia wiele różnych potrzeb i wymagań rolnika. Maszyna jest wyposażona w zbiornik o dużej pojemności 3000 l (wersja 3.0 i 4.0 m) lub 4350 l (wersja 6.0 m), co gwarantuje wysoką wydajność oraz jeden lub dwa łatwo dostępne aparaty wysiewające z napędem elektrycznym. Siewnik u-drill jest wyjątkowo prosty w obsłudze i już w wyposażeniu standardowym jest w pełni kompatybilny z systemem ISOBUS.

Zastosowanie nowego oprogramowania odciąża operatora i na bieżąco monitoruje wszystkie ważne parametry pracy maszyny. Agregat uprawowo-siewny u-drill jest również przygotowany do korzystania z systemu GEOcontrol dla automatycznej kontroli dawki wysiewu oraz sekcji włączając / wyłączając aparaty wysiewające na uwrociach. Model u-drill w standardzie posiada system automatycznego zarządzania maszyną na uwrociach (wymagane jest tylko jedno podwójne wyjście hydrauliczne w ciągniku). Maszyna opcjonalnie może być wyposażona w przedni wał oponowy z kołami o dużej średnicy 800 mm, który może być szybko podniesiony całkowicie do góry. Kolejną strefę roboczą tworzą dwa rzędy karbowanych talerzy o profilu stożkowym i średnicy 460 mm z łożyskami bezobsługowymi. Głębokość pracy sekcji talerzowej jest regulowana elektrohydraulicznie za pomocą terminala ISOBUS. Tylny wał oponowy stanowi trzecią strefę roboczą. Zestaw szerokich kół o dużej średnicy 900 mm typu „off-set” równomiernie zagęszcza i ugniata glebę przed redlicami wysiewającymi oraz znacząco zmniejsza siłę potrzebną do uciągu. Model u-drill posiada także nowe redlice wysiewające CD zbudowane z dwóch talerzy metalowych o bardzo wąskim i płaskim profilu, co gwarantuje równomierne i precyzyjne umieszczenie nasion w glebie nawet przy wysokich prędkościach roboczych. Centralna regulacja głębokości siewu odbywa się elektrohydraulicznie za pomocą terminala ISOBUS. Max. docisk redlic wysiewających wynosi 100 kg i jest regulowany hydraulicznie z kabiny ciągnika. Każda redlica wysiewająca jest wyposażona w rolkę dociskową 380x50 mm dla precyzyjnej kontroli głębokości siewu i optymalnego docisku nasion do dna bruzdy, aby stworzyć lepsze warunki do podsiąkania oraz szybszych i równiejszych wschodów roślin. Ostatnią strefę roboczą stanowi zagarniacz: zgrzebło typu „S” lub brona palcowa w zależności od warunków glebowych i wymagań rolnika.

Wśród  oferty nowinek przygotowanych przez firmę na kieleckie targi znalazły się także: nowy opryskiwacz Kverneland Rau iXtrack A24 o pojemności zbiornika 2400 litrów w kombinacji z belkami HSS o szerokości od 18 do 24 metrów - doskonale wpisujący się w potrzeby małych i średnich gospodarstw. A także nowa prasa zmiennokomorowa Kverneland 6716 SC14N. To prasa rolująca -  prasuje bele o średnicy 0,6 do 1,65 m. Kluczem do dużych wydajności jest bardzo szeroki podbieracz o szerokości 2,2 m oraz kilka jego unikalnych cech. Pięć niezależnych belek, na których zamontowane są palce podbieracza oraz wysoka prędkość obrotowa gwarantują bardzo łatwe podbieranie nawet podczas prasowania bardzo krótkiego materiału.

Nowa seria produkowana od początku roku 2016 posiada opuszczaną na równoległoboku podłogę co sprawia, że podłoga opuszcza się zarówno z przodu jak i z tyłu jednocześnie przez co odblokowanie prasy na wypadek zapchania jest znacznie łatwiejsze.

Należy wspomnieć, że firma Kverneland, jako jedyny producent maszyn rolniczych na świecie produkuje elektronikę (panele sterowania, czujniki, czy też płyty główne) samodzielnie na potrzeby własnych maszyn. Fakt ten stawia firmę na uprzywilejowanej pozycji, bowiem jest również firmą, która jako pierwsza zaproponowała pomysł budowania systemów sterowań w oparciu o ISOBUS. Podobnie jest w przypadku

pras, każda z tych maszyn posiada w standardzie sterownik „Focus II” charakteryzujący się dużym 6 calowym wyświetlaczem, na którym kontrolować można wszystkie procesy prasowania.


Galeria zdjęć


Polecane aktualności