Aktualności

24.05.2017

Konferencja PlasticsEurope podczas targów PLASTPOL

Tradycyjnie, w ramach targów przetwórstwa tworzyw sztucznych PLASTPOL odbyła się konferencja prasowa organizowana przez PlasticsEurope, w czasie której zaprezentowano najnowsze dane dotyczące przemysłu tworzyw sztucznych

Konferencja PlasticsEurope podczas targów PLASTPOL

Maj to miesiąc, kiedy tradycyjnie od kilkunastu już lat stowarzyszenie producentów tworzyw sztucznych PlasticsEurope publikuje pierwsze szacunkowe dane dotyczące produkcji i zapotrzebowania na tworzywa sztuczne w Polsce i w Europie w roku poprzednim. Już po raz piąty konferencja odbyła się na wieży widokowej Targów Kielce.

Zużycie tworzyw sztucznych w roku 2016 wyniosło w Polsce 3,3 mln, co oznacza wzrost o 6,9 % w porównaniu do roku 2015. Średnia europejska wzrostu zapotrzebowania na tworzywa w roku 2016 szacowana jest na 3,2%, a wielkość tego zapotrzebowania na 50,5 mln ton. Ilości tworzyw zużywane na potrzeby przetwórstwa w Polsce stanowią ok.6,5 % średniego zapotrzebowania europejskiego, a Polska pozostaje na szóstym miejscu pod względem zapotrzebowania na tworzywa w Europie po Niemczech, Włoszech, Francji, Hiszpanii i Wielkiej Brytanii. Biorąc pod uwagę segmenty zastosowań w ogólnym zużyciu tworzyw udział sektora opakowaniowego wzrósł do 33,5%, w porównaniu do 31,5% w roku ubiegłym, natomiast zmalał udział sektora budowlanego - z 27,6% do 24,4%. Niezmiennie od kilku lat rośnie udział sektora motoryzacyjnego (wzrost do 9,4%) oraz E&E (6,2%).

„Od lat systematycznie występuje niedobór surowców rodzimej produkcji. Polska importuje z zagranicy głównie surowce do przetwórstwa (polimery), a ujemne saldo wymiany handlowej z zagranicą wyniosło w 2016 roku łącznie dla tworzyw i wyrobów z tworzyw 2065 tys. ton, co stanowi ilość o kilkaset tysięcy ton większą niż w latach ubiegłych” - mówi Kazimierz Borkowski, Dyrektor Zarządzający Fundacji PlasticsEurope Polska,  dodając: „Większy deficyt wynika prawdopodobnie z dłuższych niż zwykle przestojów produkcyjnych polskich instalacji w roku 2016”.

Głównym partnerem handlowym Polski w wymianie wewnątrzunijnej, zarówno w eksporcie,  jak i w imporcie tworzyw w formach podstawowych oraz wyrobów, są od wielu lat Niemcy. Wymiana handlowa Polski w 80-90% obywa się z krajami unijnymi, natomiast z krajów spoza UE nasze największe rynki eksportowe to Ukraina - w zakresie tworzyw w formach podstawowych i Rosja - w zakresie wyrobów. Spoza UE najwięcej tworzyw w formach podstawowych importujemy z Korei Płd., a wyrobów - z Chin.

Targi PLASTPOL to najważniejsza wystawa branży tworzyw sztucznych w Europie Środkowo-Wschodniej i jedna z największych na Starym Kontynencie. Wydarzenie potrwa do 26 maja. 

 

(PP)


Galeria zdjęć


Polecane aktualności