Aktualności

03.10.2016

Multimedialne Dywany atrakcją Salonu dla Edukacji

Na ponad 1000 metrów kwadratowych powierzchni jaką zajmie Salon Technologii i Wyposażenia dla Edukacji pojawi się kilkanaście podłóg interaktywnych, między innymi te oferowane przez firmę Funtronic. O tym innowacyjnym produkcie rozmawialiśmy z Piotrem Treszczotko, wiceprezesem firmy Funtronic

Pełna oferta produktów firmy Funtronic zostanie zaprezentowana w Targach Kielce od 5 do 7 października podczas Salonu dla Edukacji
Pełna oferta produktów firmy Funtronic zostanie zaprezentowana w Targach Kielce od 5 do
7 października podczas Salonu dla Edukacji

Targi Kielce: Czym zajmuje się firma Funtronic?

Piotr Treszczotko: Jesteśmy firmą obecną w Polsce i na rynkach europejskich od dwóch lat. Zajmujemy się wdrażaniem naszych innowacyjnych rozwiązań w obszarach edukacji, rehabilitacji i zabawy. Obecnie, z sukcesem wdrażamy Magiczny Dywan, ale nastawieni jesteśmy na szukanie różnych rodzajów innowacji w rozmaitych obszarach. W tym zakresie, rzeczywiście jesteśmy firmą mocno innowacyjną.

T.K.: Wspomniał Pan o Magicznym Dywanie – co to za produkt?

P.T.: Magiczny Dywan - to multimedialne urządzenie projekcyjne, które zawiera w sobie komputer, rzutnik multimedialny i czujniki ruchu. Praktycznie oznacza to, że jest to urządzenie kompaktowe, które może służyć do wyświetlania obrazów w postaci multimedialnej na podłodze bądź stole, dzięki czemu każda zwykła podłoga, stół czy uczniowska ławka,  stają się interaktywne. Zastosowanie Magicznego Dywanu jest bardzo szerokie. Może on być wykorzystywany w edukacji, rehabilitacji, rewalidacji, na rynku reklam, a także w sposób podstawowy w zabawie, gdyż zapewnia różnego typu innowacyjne rozwiązania gier i zabaw.

Jeśli chodzi o edukację, możemy mówić o jej bardzo szeroko rozumianym znaczeniu. Po pierwsze może to być edukacja dzieci w szkole lub przedszkolu, ale równie dobrze może to być edukacja powiązana z rewalidacją czy wręcz z rehabilitacją i wspomagać leczenie dzieci i osób starszych. Ten drugi przykład stosowany jest w Europie gdyż współpracujemy z holenderską firmą Active Cues, która zajmuje się pracą edukacyjno-rehabilitacyjną z osobami starszymi i wykorzystuje nasze urządzenia (jako stoły interaktywne) w procesie niwelowania efektów demencji starczej. Także w szkołach i przedszkolach nasze urządzenie używane jest w wielu obszarach. Korzyścią tego typu rozwiązania jest możliwość wykorzystania narzędzia multimedialnego w sposób bezpieczny  a wręcz prozdrowotny w odróżnieniu od tego, co do tej pory mogliśmy mówić o multimediach. Praca na Magicznym Dywanie oparta jest na zabawie związanej z ruchem, czyli czymś naturalnym dla dzieci i czymś koniecznym do ich właściwego rozwoju. Pakiety gier do Magicznego Dywanu są tak skonstruowane, że w żaden sposób nie alienują dzieci ze świata realnego do świata wirtualnego. Tak naprawdę, cała nauka i zabawa opiera się tylko na impulsie wirtualnym, a reszta procesu odbywa się na zwykłej podłodze wśród rówieśników, a więc tak naprawdę dzieje się w świecie realnym i dziecko nie wchodzi głęboko w świat wirtualny.

Magiczny Dywan może być wykorzystywany w całości procesu edukacyjnego, począwszy od momentu kiedy dziecko przychodzi do placówki, przed zajęciami, w trakcie zajęć, w przerwach między tymi zajęciami i po zajęciach. Przed i po zajęciach możemy wykorzystywać urządzenie w świetlicach. Jest to moment kiedy dzieci mogą w sposób przyjemny spędzać czas i zarazem powtarzać i utrwalać przerobiony materiał. Magiczny Dywan może też spełniać rolę pomocy dydaktycznej wykorzystywanej w czasie przerw, na szkolnych korytarzach. Dzięki temu nauczyciele w łatwy sposób mogą  zorganizować ten czas zamieniając bezczynne podpieranie ścian przez uczniów w czynną i bezpieczną zabawę opartą na quizach. I proszę mi wierzyć, to wszystko bez użycia telefonów komórkowych! JJ

T.K.: Skąd się wziął pomysł akurat na takie rozwiązanie wspierające między innymi edukację?

P.T.: Zadziałały dwa czynniki. Po pierwsze, naszą firmę tworzą osoby, które mają bardzo duże doświadczenie w obszarze rynku edukacyjnego; mamy wśród nas osoby, które zarządzały firmami bądź projektami edukacyjnymi. Mieliśmy sporo czasu, aby wejść w problematykę edukacji, mając na uwadze zmiany i rewolucje, które dzieją się w tym obszarze. Mieliśmy też możliwość poznania tego obszaru od podstaw, a w szczególności tych aspektów, które były zawsze nierozwiązywalne, przykładowo kiedy mówiło się o niewykorzystanych salach komputerowych, o tym jak multimedia mogą być niebezpieczne, jak mogą alienować itp. Z drugiej strony, nasz zespół inżynierów uczestniczy w wielu wydarzeniach edukacyjnych, również tych w Europie. Kilka lat temu natknęliśmy się na coś takiego, jak podłoga interaktywna, przeanalizowaliśmy ten pomysł i stwierdziliśmy, że może on świetnie odpowiadać na potrzeby edukacyjne w taki sposób, w jaki nikt o tym do tej pory nie myślał. Jako pierwsi stwierdziliśmy, że tego typu rozwiązania multimedialne można przenieść na rynek edukacyjny. Dalszą konsekwencją pomysłu były długie działania – zaczynaliśmy od zera, samo tworzenie prototypu było trudnym procesem, ale jak się okazało, pomysł był trafiony. Stworzyliśmy Magiczny Dywan, który odpowiada na nierozwiązane problemy polskiej edukacji a jednocześnie jest dostępny finansowo. Rynek bardzo dobrze to przyjął i dzisiaj możemy obserwować działania firm konkurencyjnych, które nas naśladują, co jest zarazem przyjemne i męczące. Z jednej strony to miłe, że zwraca uwagę innych i że inni chcą kopiować nasz pomysł, ale z drugiej strony jest to męczące, bo trzeba być pierwszym i ciągle uciekać do przodu….

T.K.: Możemy zdradzić, że Magiczne Dywany będą jedną z atrakcji tegorocznego Salonu dla Edukacji w Targach Kielce.

P.T.: Magiczne Dywany będą ustawione w kilku różnych miejscach hali wystawienniczej Targów Kielce. Chcielibyśmy pokazać zastosowania naszego  urządzenia w warunkach dla niego naturalnych. Nie chcemy zamykać go w ramach stoiska ale chcemy pokazać, że Magiczny Dywan jest do wykorzystania praktycznie w każdym miejscu i na każdej nawierzchni, także tam, gdzie do tej pory nie korzystano z takiego rozwiązania.

Salon jest tematycznie związany z edukacją, ale chcemy pokazać, że Magiczny Dywan ma bardzo szerokie zastosowanie. Pakiety gier, które będziemy prezentować będą z zakresu edukacji, ale chcemy też skupić się na sposobach wykorzystania Magicznego Dywanu w celach typowo marketingowych, np. w obszarze reklamy. Będzie to nowe doświadczenie mające na celu pokazanie w jaki sposób osoby bawiące się mogą uczestniczyć w przekazie reklamowym.

T.K.: Dlaczego warto od 5 do 7 października odwiedzić Targi Kielce?

P.T.: Staramy się często brać udział w wydarzeniach targowych, zależy nam na tym, abyśmy mogli dotrzeć do najszerszego grona odbiorców i partnerów. Staramy się wybierać te imprezy, które są spójne z naszą strategią oraz naszymi działaniami. Mocno trzymamy kciuki za Państwa Salon, w którym bierzemy czynny udział. Mamy nadzieję, że ta formuła, która w tym roku się rozpoczyna, będzie dobrym początkiem serii wydarzeń edukacyjnych w Kielcach. Chcielibyśmy w nich uczestniczyć co roku. Dla nas to są ważne spotkania, ponieważ mamy szansę dostać informację zwrotną od wszystkich tych,  którzy zetkną się z naszym urządzeniem, a z drugiej strony pokazać możliwości jego zastosowania.  Jestem przekonany, że podczas Salonu Technologii i Wyposażenia dla Edukacji na zwiedzających czeka bogata oferta ciekawych i wartych poznania produktów oraz spora dawka wiedzy jak efektywnie zarządzać edukacją.

Zapraszamy  do Targów Kielce od 5 do 7 października!

Salon Technologii i Wyposażenia dla Edukacji towarzyszy pierwszemu Europejskiemu Forum Nowych Technologii i Innowacji w Edukacji.