10.08.2015
Przenośna wysoka próżnia i ultraprecyzyjne lasery na tegorocznym INNOTECHU
W tegorocznej ofercie targowej Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie znajdą się dwa szczególne innowacyjne produkty: przenośna komora pomiarowa - walizka do transportu próbek w warunkach ultra wysokiej próżni oraz ultraszybkie lasery przemysłowe do precyzyjnej mikroobróbki materiałów.
Walizka z próżnią
W trakcie prac nad zaawansowanymi technologiami nierzadko pojawia się konieczność przenoszenia z miejsca na miejsce próbek znajdujących się w środowisku wysokiej próżni, np. płytek obrabianych lub charakteryzowanych półprzewodników. Konstrukcja dostępnych na rynku walizek próżniowych powoduje, że po przetransportowaniu próbkę trzeba przełożyć do odpowiedniego urządzenia. Walizka próżniowa z IChF PAN, dzięki wbudowanym wziernikom, jako jedyna pozwala na badanie właściwości optycznych, składu chemicznego oraz grubości próbek znajdujących się w jej wnętrzu. Możliwe jest wykonanie spektroskopii w podczerwieni lub w świetle widzialnym, a także elipsometrii. Budowa walizki umożliwia montaż w spektrofotometrze oraz podłączenie do komory próżniowej w celu przeniesienia próbki do innej aparatury, bez kontaktu z powietrzem atmosferycznym. Wynalazek powinien szczególnie zainteresować firmy i instytucje badające półprzewodniki oraz realizujące pomiary fizykochemiczne i biologiczne powierzchni, wymagające utrzymania najwyższej czystości. Unikatowa konstrukcja została zrealizowana we współpracy z firmą PREVAC sp. z o.o..
Laserowe cięcie
Jako jedyny w Polsce, IChF PAN oferuje lasery femto- i pikosekundowe w standardzie przemysłowym, emitujące światło o długościach fal w zakresie od ultrafioletu do podczerwieni. Takie lasery będzie można obejrzeć na stoisku PAN, podczas najbliższej edycji targów INNOTECH. Niezwykle krótki czas trwania impulsów laserowych pozwala na precyzyjne cięcie materiałów i strukturyzację ich powierzchni, przy zachowaniu szczególnie wysokiej jakości wykonywanych krawędzi. Możliwe jest m.in. wytwarzanie mikrootworów we wszystkich materiałach, w tym trudno poddających się tradycyjnej obróbce – takich jak utwardzane szkła, ceramika czy struktury krystaliczne (w tym szafir). Lasery z IChF PAN wyróżniają się wysoką mocą średnią, co oznacza zwiększoną wydajność produkcji. Znajdują zastosowanie w medycynie, fotowoltaice, przemyśle motoryzacyjnym i elektronice użytkowej. Oprócz samych laserów, Instytut oferuje także narzędzia do ich diagnostyki oraz kompletne stacje robocze.
Polecane aktualności
Targi Kielce należą do: | The Global Association of the Exhibition Industry |
International Exhibition Statistics Union |
Targi Kielce posiadają certyfikat Systemu Zarządzania Jakością: |
|