Aktualności

22.06.2018

O bezzałogowych statkach powietrznych w Targach Kielce

Małe, zwinne, mogą dotrzeć w każde miejsce. Pomagają, ułatwiają prace, dostarczają danych, redukują koszty. Podczas konferencji International Drone Event - annual profesjonaliści wielu branż zaprezentowali najnowsze i profesjonalne rozwiązania wykorzystania dronów przez rynek komercyjny.

O bezzałogowych statkach powietrznych w Targach Kielce

Rozpoczynając konferencję, która została zorganizowana wspólnie z firmą Nadowski i pod patronatem Urzędu Lotnictwa Cywilnego oraz Stowarzyszenia Geodetów Polskich,  Prezes Targów Kielce dr. Andrzej Mochoń podkreślał iż branża Bezzałogowych Statków Powietrznych choć stosunkowo młoda rozwija się  w bardzo dynamicznym tempie  - Jeszcze 10 lat temu nie myśleliśmy, że drony stworzą tak wiele możliwości i tak bardzo wkroczą  nasze życie. Dziś wartość tego rynku szacuje się na 200 mln zł. Z. Potencjał  wykorzystania dronów  w sferze cywilnej  jest ogromny i można pokusić się o stwierdzenie, że niewyczerpany -  mówił dr. Andrzej Mochoń.  O tym że  coraz częściej  dostrzegana jest  możliwość wszechstronnego wykorzystania dronów w służbie ratowniczej wspominał  Radosław Zych,  z firmy FlyTech UAV, która dwa lata temu założyła stowarzyszenie LOPR. To organizacja, która w założeniach ma pomagać w akcjach ratowniczych wykorzystując Bezzałogowe Statki Powietrzne.   - Za pomocą drona w krótkim czasie  jesteśmy w stanie ocenić duży obszar oraz  dotrzeć w niedostępne tradycyjnymi metodami  miejsca. Zdjęcia wykonane w trakcie lotu są dokładne  i nie ma znaczenia czy poszukujemy kogoś w górach, na płaskiej powierzchni czy w wodzie . To doskonałe wsparcie dla służb,  dlatego intensywnie pracujemy nad aspektami prawnymi tego przedsięwzięcia - wyjaśniał Radosław Zych. Drony wykorzystuje się również  budownictwie. Najnowsze  sposoby pomiarów inwetaryzacyjnych i szerokie zastosowanie technologii BIM w budownictwie w trakcie konferencji w Targach Kielce  przedstawili  przedstawiciele Polskiego Konsorcjum Inwestycyjno-Geodezyjnego  -  Łukasz Kacprzak i Krzysztof Pietroń.   Główną zaletą  Building Information Modeling jest fakt, iż   inwentaryzacja  terenu nie jest w tym przypadku  tylko zestawem linii, wypełnień czy powierzchni, ale również wirtualnym odzwierciedleniem rzeczywistych elementów.  Dostarcza również  wielu dodatkowych informacji takich jak np.  rodzaj materiału z jakiego są wykonane.  Dlatego metoda ta znajduje coraz szersze zastosowanie w architekturze przy projektowaniu, czy też w budownictwie przy inwentaryzacji obiektów m.in zabytków.

 

Drony na pomoc przyrodzie

 O tym w jaki sposób drony mogą pomóc w rolnictwie można było z kolei  dowiedzieć się z wystąpienia Caroline Bailey z firmy PIX4D. To firma  oferująca szeroką gamę produktów, które służą do opracowywania zdjęć naziemnych bądź też pochodzących z nalotów fotogrametrycznych wykonanych bezzałogowymi statkami powietrznymi.  Opracowane przez PIX4D oprogramowanie  pozwala na tworzenie wysokiej jakości ortofotomap oraz modeli 3D gotowych do różnych specjalistycznych branżowych analiz, m.in.  związanych z gospodarką wodną obfotografowanego terenu, niedoborem składników odżywczych gleby, stanie roślinności bądź występowaniu pasożytów. Również Mariusz Kacprzak z Instytutu Lotnictwa mówił o możliwościach wykorzystania bezzałogowców w służbie przyrody. Wspomniał o projekcie Hesof, którego założeniem jest integracja innowacyjnych technologii z innowacyjnymi metodami kultywacji lasu m.in. zaangażowanie dronów do oceny zdrowotności lasów dębowych. Pozyskiwanie zdjęć lotniczych przeprowadzane jest w czasie wegetacji roślin, czyli od wiosny do jesieni, nie rzadziej niż raz w miesiącu. Dane lotnicze korelowane są z naziemnymi obserwacjami i opracowywana jest metodyka pomiaru zdrowotności poszczególnych drzew.  Równie ważnym projektem realizowanym  w tym zakresie przez Instytut Lotnictwa było opracowanie aplikacji BeeNebulaApp®,  dostarczającej dane, dzięki którym użytkownik może bardziej precyzyjnie stosować środki ochrony roślin. Aplikacja ma na celu ochronę populacji pszczół,  z uwagi na to iż przepisy zabraniają opryskiwania w trakcie ich aktywności.

Przemysł stawia na drony

 Wykorzystując kamerę termowizyjną  bezzałogowe statki powietrzne mogą mieć również zastosowanie  w przemyśle  o czym mówił na konferencji   przedstawiciel firmy Workswell Jaroslav Bohm. Przedstawił on opracowaną przez Workswell kamerę termowizyjną  Workswell Wiris ze specjalnym oprogramowaniem  służącym do  analizowaniu wycieków gazów, bardzo pomocną w branży wydobycia ropy.   Łukasz Olszewski z firmy Vimap  nawiązał z kolei do wykorzystania dronów w energetyce.  Pomagają one  w monitorowaniu,  utrzymaniu, eksploatacji oraz prewencji awarii sieci elektrycznych. Zalety skaningu laserowego  wykorzystywanego  do pozyskania wysokiej jakości danych pomiarowych przy użyciu  dronów przedstawił  natomiast Jacek Krawiec, dystrybutor marki Riegl.  Co ciekawe,  drony mogą również prognozować pogodę, a to za sprawą specjalnego systemu opracowanego z użyciem danych z obserwacji GNSS o czym opowiedział prof.  Witold Rohm z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

(MM)


Galeria zdjęć


Polecane aktualności