Aktualności

28.11.2015

O dopłatach, rynkach zbytu, przetwórstwie

Wielu słuchaczy podczas Konferencji Sadowniczo-Warzywniczej na HORT-TECHNICE

Konferencję sadowniczo-Warzywnicza otwierał marszałek województwa świętokkrzyskiego Adam Jarubas
Konferencję sadowniczo-Warzywnicza otwierał marszałek województwa świętokkrzyskiego
Adam Jarubas

Wielkim zainteresowaniem cieszyła się zorganizowana przez Urząd Marszałkowski, towarzysząca targom Hort-Technika, Konferencja Sadowniczo-Warzywnicza.  Pojawili się na niej przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Adam Jarubas - marszałek województwa świętokrzyskiego, europoseł Czesław Siekierski, poseł i prezes Związku Sadowników RP Mirosław Maliszewski. Nie zabrakło przedstawicieli wielu instytucji rolniczych i zrzeszeń skupiających sadowników.  

- Ziemia sandomierska, to drugi co do wielkości rejon sadowniczy w Polsce, południe naszego regionu słynie z produkcji warzywniczej. Warto pamiętać, że świętokrzyskie to region, który wśród swoich 4 kluczowych specjalności wybrał także nowoczesne rolnictwo i przetwórstwo. Cieszę się, że ten temat podejmujemy w Targach Kielce, przy okazji jesiennej Hort-Techniki. Targi Kielce słyną z wiosennych targów rolniczych Agrotech, życzę, by słynęły także z sadowniczo-warzywniczej wystawy.  Siła polskich producentów owocówi warzyw tkwi w kooperacji i o tym też będzie mowa podczas premierowej konferencji - mówił Adam Jarubas.

Podczas całego dnia konferencyjnego na sali wręcz dostawiano krzesła dla kolejnych zainteresowanych tematami. A mówiono o kwestiach ważnych dla rolników jak dopłaty  z programów unijnych. Jednym z tematów, cieszącym się ogromnym zainteresowaniem uczestników konferencji była przyszłość polskich grup producentów – szanse i zagrożenia.

Witold Boguta – Przewodniczący Krajowego Związku Grup Producentów Owoców i Warzyw mówił m.in. o tym, że w produkcji a zwłaszcza w zbycie jabłek potrzebna będzie w przyszłości większa współpraca producentów. Dodając - Konieczny jest większy udział w grupach i organizacjach producentów. Obecnie tylko około 10 % producentów jabłek jest członkami tych podmiotów. Na podkreślenie zasługuje fakt jednoczenia się małych grup w duże konsorcja. Do tej pory powstały takie cztery. Jest to przyszłościowe rozwiązanie, zwłaszcza w eksporcie jabłek.

Inne tematy, jakie pojawiały się podczas konferencji to: „Przetwórstwo jako alterntywa dla sprzedaży- wartość dodana”, „Rolnictwo integrowane” czy „Podstawy integrowanej ochrony upraw sadowniczych przed szkodnikami”.


Polecane aktualności