Aktualności

14.11.2016

O eksporcie jabłek do Chin podczas targów HORTI-TECH w Kielcach

Pierwsze polskie jabłka już wyruszyły do Chin, po oficjalnym otwarciu tego rynku 9 listopada. O tamtejszych wymogach fitosanitarnych, oczekiwaniach będzie mowa podczas 9. Konferencji Odmianowej w Targach Kielcach 19 listopada

Jeszcze w tym roku pierwsze polskie jabłka mogą popłynąć do Chin - między innymi o tym będzie mowa podczas 9. Konferencji Odmianowej, która odbędzie się w Targach Kielce 19 listopada, podczas Targów Technologii Sadowniczych i Warzywniczych HORTI-TECH
Jeszcze w tym roku pierwsze polskie jabłka mogą popłynąć do Chin - między innymi o
tym będzie mowa podczas 9. Konferencji Odmianowej, która odbędzie się w Targach Kielce
19 listopada, podczas Targów Technologii Sadowniczych i Warzywniczych HORTI-TECH

Prelekcję zatytułowaną „Eksport jabłek do Chińskiej Republiki Ludowej – wymagania fitosanitarne wynikające z Protokołu”  wygłosi Agnieszka Sahajdak, Dyrektor Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Zagranicznej – Główny Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa. Prognozuje się eksport kilkudziesięciu tysięcy ton polskich jabłek jeszcze w tym roku. Po dwóch latach od wszczęcia procedury o dopuszczenie eksportu jabłek z Polski do Chin to sukces Ustalenie warunków importu do Państwa Środka trwa średnio 5-6 lat od złożenia wniosku, ale zdarza się również, że procedura ta zajmuje nawet kilkanaście lat (negocjacje warunków importu owoców kiwi z Francji są prowadzone od 15 lat).

Zdrowe, dobre jakościowo, bezpieczne dla konsumentów - tak jabłka od polskich sadowników ocenili chińscy inspektorzy, kontrolujący wybrane sady i pakowalnie. Ta pozytywna ocena może być ratunkiem dla wielu producentów jabłek.

- Inspektorzy Generalnego Urzędu ds. Nadzoru Jakości, Inspekcji i Kwarantanny Chińskiej Republiki Ludowej (AQSIA) wizytowali wybrane 4 sady i 3 pakowalnie, na terenie trzech województw: kujawsko-pomorskim, łódzkim i mazowieckim (w sumie  na liście chcących eksportować jeszcze w tym sezonie pozostało 453 sadów i 136 pakowalni). Wstępna ocena jest pozytywna – podsumowuje audyt Agnieszka Sahajdak, dyrektor Biura Nadzoru Fitosanitarnego i Współpracy Międzynarodowej w Głównym  Inspektoracie Ochrony Roślin i Nasiennictwa. – Chińczycy byli pod wrażeniem wieloletniej tradycji uprawy jabłek w Polsce, standardów technologii uprawy, jak również wykorzystywania metod integrowanej ochrony i produkcji jabłek w Polsce. Jak podkreślali, stosowane przez polskich sadowników metody produkcji wywierają pozytywny wpływ na środowisko oraz jakość owoców, poprzez zmniejszenie ilości zużytych środków ochrony roślin. Wskazano tylko nieliczne elementy, których wzmocnienie przyczyni się do ulepszenia funkcjonującego systemu. 28 października strona polska powiadomiła chińską o wykonaniu zaleceń.– dodaje dyrektor Sahajdak.

9 listopada strona chińska powiadomiła o otwarciu rynku na import polskich jabłek. Między innymi o tym i innych rynkach zbytu na polskie owoce dyskutować będą sadownicy podczas targów HORTI-TECH w Kielcach od 18 do 19 listopada.


Polecane aktualności