Aktualności

15.03.2019

O uprawie konopi włóknistych podczas targów Agrotech 2019

W rolnictwie „wszystko zaczyna się od nasion”, dlatego hodowla, uprawa i sprzedaż najwyższej jakości materiałów siewnych polskich odmian konopi przemysłowych jest bardzo ważna.

O uprawie konopi włóknistych podczas targów Agrotech 2019

Pierwszego dnia jubileuszowej 25 edycji targów Agrotech odbyła się konferencja dotycząca nauki i doradztwa w praktyce rolniczej. Drugi z jej paneli dotyczył uprawy konopi włóknistych w gospodarstwach rolnych. W Polsce obecnie konopie włókniste uprawia 200 rolników na 600 hektarach.

Zainteresowani usłyszeli o historii uprawiania konopi na świecie, ustawie regulującej hodowlę tych roślin w Polsce. Słuchacze dowiedzieli się także, jak działa Instytut i jak to się stało, że polski Instytut stał się globalnym graczem w branży.

Co program oferuje polskim rolnikom?

  • wysokiej jakości nasiona odmian należących do IWNIRZ,
  • pomoc od siewu do zbioru,
  • zakup 100% plonu nasion,
  • atrakcyjne ceny i warunki rozliczeń,
  • pomoc przy zdobyciu pozostałych elementów rośliny (np.omłotu),
  • pomoc w dokonaniu zgłoszeń urzędowych,
  • opieka merytoryczna przedstawiecieli IWNIRZ,
  • współpracę z rządowym instytutem badawczym.

Instytut Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich powołał do realizacji Program Konopny stanowiący praktyczne wykorzystanie opracowanych i wdrożonych w IWNIRZ wysoko cenionych na świecie odmian konopi przemysłowych. Jego celem jest rozwój polskiego rolnictwa poprzez upowszechnienie upraw konopi przemysłowej oraz umiędzynarodowienie pozycji Polski jako globalnego producenta i eksportera wysokiej jakości materiału siewnego polskich odmian konopi przemysłowej.

Wszystkie trzy odmiany zostały wyhodowane w Instytucie Włókien Naturalnych i Roślin Zielarskich to konopie jednopienne, o wysokim i ustabilizowanym stopniu jednopienności. Należą do form środkowo-europejskich i okres wegetacji mają dostosowany do polskich warunków klimatyczno-glebowych. Są to odmiany typowo włókniste, zawierające mniej niż 0,2% substancji halucynogennych (Δ9THC).

Organizatorem spotkania było Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu

(JL)


Polecane aktualności