21.09.2016
II Turniej Eliminacyjny do Mistrzostw Polski Osób Niepełnosprawnych w Bocci odbędzie się w Targach Kielce od 23 do 24 września. Będą to jedne z głównych zawodów w kalendarzu Polskiej Ligii Bocci w 2016 roku. Wstęp wolny na wydarzenie
Targi Kielce nie po raz pierwszy aktywnie włączają się w organizację turniejów Bocci, do tej pory turniejów niższej rangi sportowej. Turniej kwalifikujący do Mistrzostw Polski organizowany jest po raz pierwszy przez Zrzeszenie Sportu i Rehabilitacji START w Kielcach, Związek Stowarzyszeń „Polska Federacja Bocci Niepełnosprawnych” we współpracy z Polskim Związkiem Bocci. Zaplanowano start blisko 100 zawodników.
Zawody odbędą się od 23 do 24 września, godz. 8.30 – 18.00, w hali A w Targach Kielce. Organizatorzy zapraszają również na uroczyste otwarcie zawodów w piątek, 23 września, o godz. 12.00 również w hali A.
Paraolimpijska dyscyplina zawita w Targach Kielce
Boccia jest sportem paraolimpijskim. Grają w nią osoby z poważnymi dysfunkcjami narządu ruchu, przede wszystkim z Mózgowymi Porażeniami Dziecięcymi, zanikami mięśniowymi. W Polsce jest ich około 40 000, w większości uzależnionych od wózka inwalidzkiego. Boccia poza kształtowaniem sprawności psychoruchowej stwarza możliwości integracyjnego działania w atmosferze tolerancji i poszanowania inności fizycznej.
Zasady gry w Bocci
Boccia wywodzi się z tradycyjnej gry we Włoszech znanej pod nazwą Bocce, a we Francji zwanej Boule lub Petanque. Boccia adaptowana rozgrywana jest na polu gry o wymiarach 12,5 m x 6 m. Sprzętem są niewielkie bile skórzane, obecnie raczej z tworzywa – sześć w kolorze czerwonym, sześć w niebieskim i jedna bila biała. Bile wypełnione są specjalnym granulatem, co zdecydowanie ułatwia ich chwyt. Celem gry jest wrzucenie na boisko bili białej (nazwanej „Jack”), a następnie umieszczenie w jej bezpośrednim sąsiedztwie jak największej ilości bil jednego koloru. Zawodnik rozpoczynający grę wyrzuca na boisko bilę białą i dorzuca swoją bilę jak najbliżej białej. Potem zagrywa przeciwnik. Następnie rzuca zawodnik tego zespołu, której bila znajduje się dalej od bili przeciwnika w stosunku do bili białej. Zawodnicy rzucając bile mogą przesuwać znajdujące się bile w grze, rozbijać ustawione już układy bil, starając się umieścić jak najwięcej bil swojego koloru przy bili białej. Po wyrzuceniu na pole gry wszystkich bil kończy się runda, a sędzia ogłasza wynik, który jest sumą ilości bil jednego koloru, znajdujących się najbliżej bili białej. Mecz kończy się ogłoszeniem wyniku po czterech lub sześciu rundach.
Więcej o Bocci można przeczytać w wywiadzie z Romualdem Schmidtem – Prezesem Polskiej Federacji Bocci Niepełnosprawnych.
Szczegółowe informacje o zawodach dostępne na stronie organizatora.
Zapraszamy od 23 do 24 września do Targów Kielce!
Targi Kielce należą do: | The Global Association of the Exhibition Industry |
International Exhibition Statistics Union |
Targi Kielce posiadają certyfikat Systemu Zarządzania Jakością: |
|