Aktualności

14.10.2015

Polska Wschodnia: obszar wielkich możliwości i wielkich perspektyw

Minister Grzegorz Schetyna oraz minister Maria Wasiak otworzyli konferencję „Polska Wschodnia – dziś i jutro” odbywającą się w Centrum Kongresowym Targów Kielce.

Polska Wschodnia: obszar wielkich możliwości i wielkich perspektyw

polska wschodnia 2015 W Polsce Wschodniej zrealizowano blisko 28 tysięcy projektów z unijnym dofinansowaniem na sumę ponad 112 mld zł, z czego 65,4 mld zł to środki z UE. Ze środków programu utworzono lub rozbudowano parki przemysłowe, naukowo-technologiczne lub inkubatory przedsiębiorczości. Dzięki PO RPW poprawiła się jakość dróg oraz komunikacji miejskiej, wspierano firmy w wejściu na rynek.

- Spotykamy się w Targach Kielce nieprzypadkowo. Targi są szczególnym adresem dedykowanym i stworzonym dla przedsiębiorców. Tu faktycznie mierzy się ożywienie gospodarcze. Ilość wystawców w zależności czy wzrasta czy maleje, jednocześnie pokazuje efektywność programu  – mówiła podczas otwarcia minister Maria Wasiak.

Konferencja „Polska Wschodnia – dziś i jutro” zakłada w swoim programie dwa cele: podsumowanie pierwszego etapu programu, realizowanego w latach 2007-2013 oraz dyskusję o perspektywach na kolejne siedem lat. W trakcie dwóch dni, od 14 do 15 października specjaliści, przedsiębiorcy, przedstawiciele administracji samorządowej, inwestorzy zagraniczni będą rozmawiali o tym, jak zmieniła się Polska Wschodnia, i jakich działań potrzeba, aby ten makroregion dorównał i zaistniał w gospodarce europejskiej.

polska wschodnia 2015 - Konkurencja między regionami jest ogromna. Trzeba być lepszym, szybszym, tańszym. Dlatego takie spotkania są ważne, bo w Polsce nie może być dwóch „prędkości” – jedna charakteryzująca zachód, a druga wschodnia – mówił podczas konferencji prasowej Grzegorz Schetyna, minister Spraw Zagranicznych.

Ideą konferencji jest opracowanie działań na kolejne lata Programu Rozwoju Polski Wschodniej. Minister Schetyna i minister Wasiak tuż po otwarciu i konferencji prasowej ruszyli wraz z zagranicznymi gośćmi, m.in. ze Szwajcarii i Kanady, by kontynuować swoją wizytę w ramach Forum Inwestycyjnego. Jak zapowiedział minister Schetyna – Chcemy pokazać naszym gościom Kielecki Park Technologiczny, Politechnikę Świętokrzyska, Centrum Przedsiębiorczości i Biznesu UJK, jako przykład nowoczesności i najwyższego europejskiego poziomu.


Polecane aktualności