Aktualności

11.06.2019

Religia (nie)prześladowana - konferencja w ramach SACROEXPO 2019

"W człowieku innej wiary zobaczmy tego, który potrzebuje Bożej łaski..." - tak można podsumować spotkanie, które odbyło się w Targach Kielce 11 czerwca.

Dialogi o religii w Targach Kielce
Dialogi o religii w Targach Kielce

Problem prześladowań wydaje się towarzyszyć zjawisku religii niemal od zarania dziejów, będąc obecnym w każdym czasie i w każdym miejscu. Znajduje to swoje potwierdzenie w narastającej współcześnie fali dyskryminacji, o czym świadczą analizy publikowane przez ośrodki analityczne czy agendy organizacji międzynarodowych. Tragicznym tego przykładem są liczne wspólnoty wyznaniowe i ich losy: Rohingya – muzułmańska grupa etniczna, uznawana przez ONZ za najbardziej prześladowaną mniejszość świata, szykanowani w Bangladeszu hinduiści, w obronie których staje Amnesty International czy wspólnoty żydowskie, cierpiące wskutek odradzającego się w Europie antysemityzmu, którego rozmiary zdają się być największe od czasów zakończenia drugiej wojny światowej. Skalę zjawiska unaoczniają także dane dotyczące dwóch największych religii świata. Otóż wyznawcy chrześcijaństwa doświadczają różnego rodzaju szykan bądź systematycznych prześladowań w 130 krajach, zaś muzułmanie – w 117. Autorzy jednego z raportów, bazując na danych instytucji analizujących kwestię przestrzegania praw człowieka, utrzymują, że aż 70 procent populacji światowej jest prześladowane ze względów religijnych. Wiara w Boga wydaje się być coraz bardziej niebezpieczna.

Zagadnieniom prześladowania religii oraz międzyreligijnym konfliktom poświęcona była kolejna edycja konferencji „Dialogi o religii” organizowana w ramach XX Międzynarodowych Targów SACROEXPO 2019. W dyskusji udział wzięli przedstawiciele międzynarodowych organizacji monitorujących problematykę prześladowań religijnych na świecie, a byli to:

  • Konstanty Gebert (judaizm)
  • Maciej Maliszak (chrześcijaństwo)
  • Andrzej Saramowicz (islam)

Organizatorami konferencji są Targi Kielce oraz Stowarzyszenie WESOŁA54.

(JL)


Polecane aktualności