Aktualności

17.06.2016

Ślub w Polsce - fakty i mity

Wyniki Ogólnopolskiego Badania Nowożeńców

Ślub w Polsce - fakty i mity

Wokół tematyki ślubnej krąży wiele mitów i przesądów. Grupa Portali Weselnych w kwietniu 2016 roku zorganizowała Ogólnopolskie Badanie Nowożeńców, aby ułatwić przyszłym parom młodym organizację tego wyjątkowego wydarzenia. W sondażu wzięło udział ponad 300 osób z całej Polski.  

- Narzeczeni organizując ten wyjątkowy dzień stoją przed wieloma trudnymi decyzjami: termin letni czy zimowy, pamiątka w formie zdjęć czy filmu, orkiestra czy może DJ? Takich dylematów jest naprawdę dużo, dlatego postanowiliśmy zapytać nowożeńców o ich doświadczenia, które mogą okazać się cenne dla przyszłych par młodych – wyjaśnia cel badań Natalia Rydzoń z redakcji fotograf-wesele.pl, należącej do Grupy Portali Weselnych.

Ponad to ankieta przyczyniła się też szczytnym celom, ponieważ Grupa za każdą wypełnioną ankietę postanowiła przekazać 1 zł na Fundację DKMS Polska. Miało to również zachęcić ludzi do wzięcia udziału w przedsięwzięciu. 

- W tym roku postanowiliśmy wesprzeć Fundację DKMS Polska, której głównym celem jest  znalezienie dawców komórek macierzystych oraz szpiku dla osób potrzebujących. Działacze  zajmują się również wsparciem dla chorych oraz propagowanie wiedzy związanej z tematem nowotworów i walką z nimi – mówi Natalia Rydzoń z redakcji fotograf-wesele.pl. 

Ślub w Polsce – drogo i czasochłonnie

Nikogo nie dziwi już fakt, że aby zorganizować wesele należy przeznaczyć na ten cel kwoty pięciocyfrowe. Prawie jedna czwarta ankietowanych wydała nawet do 60 tys. złotych. Większość jednak zmieściła się w granicach 20-40 tys. złotych. Tylko 5% natomiast ta sztuka udała się z budżetem nieprzekraczającym 10 tys. złotych. 

Aby nieco obniżyć koszty, niektóre pary postanowiły nie zapraszać na wesele dzieci swoich bliskich. Zmniejsza to zdecydowanie wydatki na jedzenie i nocleg. 

- Są jednak regiony takie jak na przykład Śląsk, gdzie 91% par nie wyobraża sobie tego dnia bez pociech gości. Potwierdza to opinię, że mieszkańcy tego regionu są bardzo rodzinni i tradycyjni – podsumowuje zebrane dane Natalia Rydzoń z redakcji fotograf-wesele.pl.

Aby wszystko wypadło idealnie, wesele wymaga też czasochłonnych przygotowań. Tylko 5% ankietowanych skorzystało z pomocy konsultanta ślubnego (odsetek ten wzrósł pięciokrotnie), reszta zdecydowała się na samodzielną organizację. Większość z nich rozpoczęła przygotowania rok przed zaplanowaną datą ślubu. 


Kiedy i dlaczego?

Aż 90% ankietowanych przyznaje, że wzięło ślub z miłości, a tylko 3% ślubów było spowodowanych nieplanowanymi ciążami. Ponadto ludzie co raz częściej decydują się na ten krok ze względu na chęć założenia rodziny (50%). Niespełna rok po ślubie 6% żałuje, że podjęło taką decyzję. 

Polskie śluby najczęściej odbywają się w okresie letnim, dlatego też właśnie sierpień był najpopularniejszym miesiącem ślubnym. Później w kolejce uplasował się czerwiec i wrzesień. Wszystkie miesiące w nazwie zawierają literę "r" i może być to związane z popularnym przesądem mówiącym, że taki wybór terminu przyniesie szczęście przyszłemu małżeństwu. Inna wersja głosi, że ma to uchronić dziecko przed seplenieniem.

Najmniej, bo tylko 1,5%, małżeństw zostało zawartych z początkiem kalendarzowego roku, choć przesąd ten mówi, że literka "r" nie musi wcale zawierać się w polskiej nazwie miesiąca (styczeń - January). Lipiec (July), choć również należy do miesięcy ciepłych, nie znalazł się na szczycie tego zestawienia. To również może potwierdzać, że Polacy dość mocno wierzą w ten przesąd.

Partnerem badań były również Targi Kielce, organizator Ogólnopolskich Targów Ślubnych MODNY ŚLUB. Tegoroczna edycja targów odbędzie się od 10 do 11 grudnia 2016.

Zapraszamy!

(mb)

modny ślub - infografika

 

 


Polecane aktualności