Aktualności

28.04.2017

Targi METAL ważnym miejscem dla niemieckiej branży odlewniczej

Niemcy są najważniejszym partnerem Polski na rynku odlewniczym – widać to doskonale podczas największych polskich targów tej branży w Targach Kielce. Z roku na rok liczba niemieckich wystawców rośnie. Co oni sami sądzą o naszym rynku?

Wiele niemieckich firm szeroko rozumianej branży  odlewniczej od lat jest wystawcami polskich targów METAL w Targach  Kielce, które w ostatnich edycjach urosły do rangi jednego z  najważniejszych wydarzeń w branży w Europie.
Wiele niemieckich firm szeroko rozumianej branży odlewniczej od lat jest wystawcami
polskich targów METAL w Targach Kielce, które w ostatnich edycjach urosły do rangi
jednego z najważniejszych wydarzeń w branży w Europie.

Okazuje się, że polski rynek odlewniczy odgrywa istotną rolę dla wielu niemieckich firm, które uważają go za stabilny i odporny na kryzysy. Przekonujemy Niemców jakością oferowanych produktów, co również widać podczas targów METAL, które odbywają się co dwa lata w kieleckim ośrodku wystawienniczym. Również produkty importowane z Niemiec cieszą się wysokim popytem w wielu kluczowych branżach polskiej gospodarki.

 

Stabilna sytuacja

Polski przemysł odlewniczy cieszy się renomą na całym świecie, ponieważ jest uważany za wyjątkowo stabilny i odporny na recesję: kryzys z lat 2008 i 2009 przeszedł obok tej branży nie pozostawiając niemal żadnego widocznego śladu. Trwający od lat pozytywny rozwój rynku w Polsce jest kolejnym ważnym sygnałem dla firm, aby zdecydować się na zwiększenie swej obecności na polskim rynku. W końcu polski rynek odlewniczy zawdzięcza swój pozytywny wizerunek świetnej pozycji w rankingu zarówno w UE, jak i globalnie.

Niemcy są najważniejszym i największym partnerem handlowym Polski w obszarze wyrobów odlewniczych i surowców naturalnych, zarówno w zakresie polskiego eksportu jak i importu. Według danych Eurostatu, w ostatnich  latach prawie połowa polskiego importu pochodziła od firm niemieckich. Według polskiego Głównego Urzędu Statystycznego niemieckie firmy co roku dostarczają na polski rynek maszyny odlewnicze o wartości około 50 mln euro. Dla wielu polskich klientów etykieta „Made in Germany” to gwarancja rzetelności, profesjonalizmu i wysokiej jakości.

Wyroby odlewnicze wyprodukowane w Niemczech cieszą się w Polsce dużym popytem, przede wszystkim w przemyśle motoryzacyjnym. Już sama ta grupa produktów stanowi ponad 60% importu niemieckich produktów odlewniczych w Polsce, za nimi plasują się produkty dla branży budowniczej i inżynierii maszyn, w przypadku obu wskaźnik udziału w sektorowym imporcie wynosi około 10%. Stały popyt zaobserwować można przede wszystkim w zakresie wyrobów z aluminium, np. felgi aluminiowe i inne wyroby ze stopów aluminiowych i produktów z żeliwa szarego do budowy kanalizacji.

Potwierdza to Jörg Brotzki, wiceprezes ASK Chemicals Europe: „Ponieważ w Polsce wykonuje się rocznie 1 mln ton odlewów, należy ona do grupy 6 najważniejszych narodów odlewniczych w Europie i stanowi dla nas bardzo ważny rynek. Obserwujemy w Polscy stały rozwój segmentu aluminiowego, który związany jest z rosnącym znaczeniem przemysłu motoryzacyjnego u naszego sąsiada”. ASK Chemicals z siedzibą w Hilden (Nadrenia Północna-Westfalia) jest dostawcą środków chemicznych dla branży odlewniczej. „W ostatnich latach udało nam się mocniej ugruntować naszą pozycję rynkową w Polsce w obszarze seryjnych odlewów motoryzacyjnych. Nasze prognozy dotyczące polskiego rynku są bardzo pozytywne. Cieszymy się, że z całym naszym zespołem i naszymi produktami możemy podtrzymywać ten trend.“

Ważny filar przemysłu średniej wielkości

Popyt na niemieckie produkty w Polsce pozostaje wciąż na wysokim poziomie. Tymczasem, również polskie wyroby uznawane są na całym świecie za produkty wysokiej jakości i konkurencyjne. Polski przemysł odlewniczy zawdzięcza swoją świetną pozycję między innymi dotacjom z UE w ostatnich latach. Dopiero utworzenie nowych przedsiębiorstw oraz przeprowadzone modernizacje w tym sektorze, sfinansowane z otrzymanych funduszy, pozwoliło polskiej produkcji w wielu miejscach wznieść się na zachodni poziom. Niemieckie firmy dostrzegły również wzrastającą konkurencyjność polskiego rynku.

Podobnie jak w Polsce, niemiecki przemysł odlewniczy jest przemysłem średniej wielkości opartym na poddostawcach, który czerpie zyski z utrzymującego się w ostatnich latach spadku produkcji u producentów wyrobów końcowych. Wiele niemieckich firm ma swoje oddziały na polskim rynku lub przynajmniej są na nim reprezentowane przez placówki handlowe.

Podobnie wypowiada się Lothar Knab, prezes spółki Sensor Control Gesellschaft für Sensorik und Automation mbH z Neuwied: „Jesteśmy zadowoleni z naszego ponad 15-letniego aktywnego udziału w polskim rynku odlewniczym w obszarze techniki pomiarowej z użyciem systemów kontroli wilgotności i automatycznych systemów kontroli piasku do wstępnej obróbki piasku gliniastego. Polski rynek jest dla nas interesujący nie tylko ze względu na bliskość naszego sąsiada, ale również w związku z rosnącym zrozumieniem innowacyjnych i nowoczesnych procesów w przemyśle odlewniczym.” Knab obserwuje tutaj pojawienia się nowej mentalności: „Znana z wcześniejszego okresu polskiej historii postawa odkładania procesów inwestycyjnych ustępuje miejsce nowemu, młodemu nastawieniu. W coraz większej liczbie miejsc zrozumiałe staje się, że inwestowanie w przyszłość, ulepszenia, rozwiązania chroniące środowisko są niezbędne.”

Jako typowe średniej wielkości przedsiębiorstwo Sensor Control GmbH nie posiada własnego oddziału w Polsce. „Dystrybuujemy nasze produkty za pośrednictwem naszego przedstawiciela handlowego Metimpex Sp. Z o.o. w Krakowie. Zazwyczaj przedstawicielstwo inicjuje kontakt z naszym polskim klientem, ale później wielokrotnie wysyłamy do Polski w ciągu roku naszą obsługę techniczną, co w znaczący sposób przyczynia się do zacieśniania naszych kontaktów.”

Zarówno ASK Chemicals GmbH i Sensor Control GmbH znają polski rynek od wielu lat. Jako wystawcy na targach METAL w Targach Kielce, obie firmy demonstrują nie tylko znaczenie, ale także prawidłowe funkcjonowanie współpracy transgranicznej między Polską a Niemcami.

 

Opr. KK

 

Zobacz jak wyglądała miniona edycja targów METAl w targach Kielce:

https://youtu.be/ml-9QhZ5mTE


Polecane aktualności