Aktualności

17.05.2016

Ważne spotkanie polskiej branży

16 maja odbyła się konferencja Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych i Plastics Europe

Podczas konferencji mówiła zaproszona do Kielc, Helena Huovinen, Prezes Fundacji Plastics Europe Polska
Podczas konferencji mówiła zaproszona do Kielc, Helena Huovinen, Prezes Fundacji
Plastics Europe Polska

Jubileuszowy Plastpol tradycyjnie obfituje w konferencje i merytoryczne spotkania krajowej branży tworzyw sztucznych. Zwiastunem 20. edycji targów była, po raz pierwszy organizowana w Kielcach, konferencja Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych oraz Plastics Europe Polska, która odbyła się 16 maja, w przededniu targów.

- Mając na uwadze rangę targów PLASTPOL, dobre relacje z Targami Kielce i 20-lecie wydarzenia, wybraliśmy Kielce na miejsce corocznej konferencji i spotkania branży przetwórców i producentów tworzyw sztucznych, która do tej pory miała miejsce w Warszawie – wyjaśniał zebranym Tadeusz Nowicki, prezes Polskiego Związku Przetwórców Tworzyw Sztucznych. Konferencja zgromadziła managerów najwyższego szczebla z wiodących w branży firm.

O sytuacji polskiego przemysłu tworzyw sztucznych w ocenie producentów tworzyw sztucznych i przetwórców tworzyw sztucznych podczas konferencji mówiła zaproszona do Kielc, Helena Huovinen, Prezes Fundacji Plastics Europe Polska. Najnowszy raport Stowarzyszenia Producentów Tworzyw Sztucznych podsumowujący rok 2015 w branży, opublikowano zresztą właśnie podczas 20. Międzynarodowych Targów Przetwórstwa Tworzyw Sztucznych i Gumy Plastpol w Kielcach.

 - Polska szybko odrobiła niewielki spadek przetwórstwa przemysłowego w okresie kryzysu 2008-2009 i od kilku lat odnotowuje jego szybki wzrost. Wartość tego wzrostu przetwórstwa przemysłowego w roku 2015, wynosząca 5,8%, znacznie przekroczyła średnią światową (2%) – mówił Kazimierz Borkowski, Dyrektor Zarządzający Fundacji PlasticsEurope Polska, cytując dane z najnowszego raportu. - Stabilny wzrost polskiego przemysłu tworzyw sztucznych, obserwowany w ciągu ostatnich kilkunastu lat wynika przede wszystkim z rozwoju branż powiązanych, szczególnie sektora produkcji opakowań, produkcji urządzeń i sprzętu elektrycznego i elektronicznego oraz motoryzacji.

Wiele miejsca podczas konferencji  poświęcono innowacjom w przemyśle tworzyw sztucznych – zarówno innowacjom w materiałach polimerowych – TBC, jak i nowym maszynom dla przetwórstwa tworzyw sztucznych. Głos zabrał Ulrich Reifenhäuser, Prezes VDMA (German Plastics and Rubber Machinery Association), podkreślając, że Polska jest trzecim rynkiem zbytu dla niemieckiej branży, zaraz po Chinach i USA.