Aktualności

11.02.2015

Wystartowała EDUKACJA

„Najważniejsze jest dobro polskiego ucznia” mówił otwierając targi Minister Tadeusz Sławecki

Uroczystego otwarcia targów dokonał Tadeusz Sławecki  Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki
Uroczystego otwarcia targów dokonał Tadeusz Sławecki Sekretarz Stanu w Ministerstwie
Edukacji Narodowej Tadeusz Sławecki

Jubileuszowe XX targi zgromadziły ponad 80 firm: wydawców, producentów i dystrybutorów wyposażenia placówek edukacyjnych. Udział biorą w nich także szkoły i instytucje edukacyjne. W uroczystym otwarciu udział wzięli przedstawiciele Ministerstwa Edukacji Narodowej, Urzędu Miasta w Kielcach i Urzędu Marszałkowskiego Województwa Świętokrzyskiego oraz Kuratorium. Obecni byli także senator RP Krzysztof Słoń i poseł Lucjan Pietrzczyk. 

- Od lat obserwuję, jak te targi ewoluują, mam przyjemność uczestniczyć w nich trzeci raz. Są dobrym miejscem spotkań i dyskusji branży księgarskiej, wydawniczej - mówił podczas uroczystości Tadeusz Sławecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. - Do Kielc przyjeżdżają także kuratorzy oświaty, od morza do Tatr, i czują się tu świetnie. Targi edukacyjne to nie tylko książki, ale także mnóstwo pomocy naukowych: od nauki wczesnoszkolnej, do nauczania przyrody, geografii, techniki, po pomoce do kształcenia zawodowego.

Mimo kryzysu księgarń i wydawców, jaki właśnie obserwujemy, to nie wprowadzony przez ministerstwo elementarz, jest powodem tej zapaści. Zarówno w gimnazjach, starszych klasach, szkołach ponadgimnazjalnych, podręczniki będą kupowane, więc potrzeba je nadal wydawać.  W dalszym ciągu zapewniana jest pomoc państwa w dofinansowaniu wydawnictw szkolnictwa zawodowego. A właśnie nadchodzą tłuste lata dla kształcenia zawodowego. Mogę dziś powiedzieć oficjalnie, że w projektach, które ministerstwo wynegocjowało z Komisją Europejską jest 940 mln euro, między innymi na przykład na wyposażenia szkół – mówił Tadeusz Sławecki.

- Doskonale, że Targi Edukacja przetrwały tyle lat, to największa impreza w Polsce. To ogromny zaszczyt, że mogę przewodniczyć Radzie Programowej. To dla mnie również ogromne wyzwanie, bo sytuacja na rynku wydawniczym jest dość trudna. Cieszę się, słysząc deklaracje, że mimo tego targi będą wciąż inwestować w rozwój. Cieszę się, dla dobra polskiej edukacji i polskiej książki, którą też reprezentuję tu w imieniu Polskiej Izby Książki, będącej patronem targów - mówił Piotr Dobrołęcki, Przewodniczący Rady Programowej Targów Edukacja. - Polska książka jest w trudnym momencie, ale musimy z tego impasu wybrnąć. Wierzę, że w przyszłym roku, na XXI targach, będzie nie kilku, ale kilkudziesięciu wydawców. 


Polecane aktualności