Aktualności

15.10.2015

Zdeterminowani na sukces

O szansach i wyzwaniach Polski Wschodniej w Tragach Kielce

Zdeterminowani na sukces

Makroregion Polski Wschodniej obejmuje pięć województw: lubelskie, podkarpackie, podlaskie, świętokrzyskie i warmińsko-mazurskie. Województwa te w ramach minionej perspektywy unijnej zaabsorbowały ponad 112 miliardów złotych, wykorzystanych w przeszło 28 000 projektach. O tym jakie szanse i jakie wyzwania stoją przed regionami w kolejnych latach rozmawiano podczas Forum „Polska Wschodnia dziś i jutro”.

- Moją największą ambicją jest stworzenie mocnej i trwałej relacji między biznesem a uczelniami wyższymi. Pokładam duże nadzieje w rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności w Polsce Wschodniej. Chciałbym, żeby rozwój ten nabrał oczekiwanej dynamiki i wyznaczał kierunki dla innych regionów Polski. Nie bez znaczenia jest zatem rozszerzenie strategii SMART– mówił Marszałek Województwa Świętokrzyskiego, Adam Jarubas.

O innowacyjnych rozwiązań dla makroregionu rozmawiano również w kontekście odbywających się jednocześnie z Forum, III Międzynarodowymi Targami Innowacji i Nowych Technologii INNO-TECH EXPO. Omówiono także bariery jakie stoją przed płynnym rozwojem tego sektora.

- Innowacyjność nie rośnie w tempie w jakim byśmy sobie tego życzyli. Dotychczasowe wsparcie wykorzystane zostało głównie przez ośrodki naukowe, a nie przez przedsiębiorców. Teraz musimy zastanowić się w jaki sposób wywołać potrzebę innowacyjności w małych i średnich przedsiębiorstwach –mówił w czasie konferencji Marszałek Województwa Lubelskiego, Sławomir Sosnowski.

Udział w konferencji, która odbyła się w sali Omega wzięli między innymi Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju – Iwona Wendel, Poseł do Parlamentu Europejskiego – Krzysztof Hetman, Marszałek Województwa Lubelskiego - Sławomir Sosnowski, Marszałek Województwa Podkarpackiego – Władysław Ortyl, Wicemarszałek Województwa Podkarpackiego – Anna Naszkiewicz, Marszałek Województwa Świętokrzyskiego – Adam Jarubas oraz Marszałek Województwa Warmińsko – Mazurskiego – Gustaw Marek Brzezin.


Galeria zdjęć


Polecane aktualności