XXVI Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH

Potrójny rekord na rolniczych 25. targach AGROTECH 2019 w Targach Kielce!

traktory, ciągniki, maszyny rolnicze na targach rolniczych agrotech 2019

Aż 75 tysięcy rolników odwiedziło Targi Kielce i 25.Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej

To rekord, bo w ubiegłym roku zwiedzających było 70 tysięcy. Swoje ekspozycje podczas jubileuszowej wystawy prezentowało najliczniejsze w historii grono 750 firm z 25 krajów. Targi zorganizowano na największej, jak do tej pory, powierzchni 66 tysięcy metrów kwadratowych – to o trzy tysiące więcej niż rok wcześniej.

Przez trzy dni, od 15 do 17 marca, 11 hal Targów Kielce i teren zewnętrzny stał się centrum rolniczego świata. Zaprezentowano ponad 1000 maszyn – ciągników, kombajnów i mniejszego sprzętu rolniczego.  Targi w pierwszym dniu odwiedzili między innymi wicepremier Beata Szydło i Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Wystawie Agrotech towarzyszyły, jak zwykle, Targi Przemysłu Drzewnego i Gospodarki Zasobami Leśnymi, które odbyły się po raz 19.

25 lat targów AGROTECH minęło… jak jeden dzień!

Przypomnijmy, że AGROTECH to od lat największe targi branży rolniczej w Europie Środkowo-Wschodniej, organizowane w halach wystawienniczych. Wciąż jest to największa wystawa targowa w Polsce, spośród wszystkich branż gospodarki. Targi od lat objęte są patronatem Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. 

Historia targów AGROTECH zaczęła się w Targach Kielce jesienią 1995 roku, a debiutująca wystawa zgromadziła zaledwie kilkadziesiąt firm, w tym 6 zagranicznych. Ich powierzchnia wyniosła zaledwie 730 metrów kw. Po 25 latach istnienia targów wystawcy z zagranicy to grupa 82 firm, Polskę reprezentowało w roku 2019  668 przedsiębiorstw. Ekspozycje firm oferowały wszystko, co potrzebne jest w gospodarstwach rolnych na miarę XXI wieku.

targi rolnicze agrotech w kielcach Rolnicze premiery i zaskakujące nowinki w Targach Kielce

Największe zainteresowanie budziły lśniące ciągniki z najnowszą technologią wewnątrz kabin. Hitem wystawy okazał się koncepcyjny bio-ciągnik napędzany metanem, który prezentowano na stoisku New Holland. Case pokazał „Ciągnik Roku 2019”- Maxxum 145 Multicontroller, Ursus promował nową wersję kultowego C-360. Targi obfitowały w polskie premiery – firma Same Deutz-Fahr zaprezentowała ciągnik 5090D Keyline. Zetor na swoim stoisku kusił zgrabną sylwetką modelu Proxima CL 110, który zaprezentował po raz pierwszy. Firma wprowadziła go do sprzedaży w tym roku tylko w Polsce. W innych krajach będzie dostępny dopiero od połowy 2019 roku.

Ale nie tylko ciągniki cieszyły się zainteresowaniem rolników. Podczas targów można było znaleźć nowości dotyczące nawożenia, w tym nawożenia azotem zgodnie z najnowszymi wymogami Dyrektywy Azotowej. Aż trudno uwierzyć, że zarządzać i nadzorować nawożeniem można dziś korzystając ze smartfona, tabletu, laptopa…

Specjaliści o cudzoziemcach w rolnictwie i uprawie konopii włóknistych

 Przyjeżdżający na targi Agrotech rolnicy poszukiwali także najnowszej wiedzy. Podczas targów można było korzystać z porad i doświadczenia specjalistów ze wszystkich instytucji związanych z rolnictwem - Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego. Centrum Doradztwa Rolniczego w Radomiu prowadziło panele dyskusyjne na temat  wdrażania innowacji w polskim rolnictwie, uprawy konopi włóknistych, czy ograniczania strat azotu w produkcji rolniczej. Jednym z tematów były również innowacje w produkcji mleka. Ciekawa konferencja dotyczyła bieżących problemów z legalnym i bezpiecznym zatrudnianiu cudzoziemców w rolnictwie, którą przygotowała Państwowa Inspekcja Pracy we współpracy ze Strażą Graniczną i KRUS.

agrotech 2019 - maszyny rolnicze Wielcy zwycięzcy 25. edycji w Targach Kielce

Podczas 25., jubileuszowej edycji targów Agrotech na uroczystej gali przyznano Medale Targów Kielce. W uroczystej gali uczestniczył Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jan Krzysztof Ardanowski, który wręczał swoją nagrodę  - Puchar Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Jana Krzysztofa Ardanowskiego, który otrzymała  Hodowla Roślin Strzelce grupa IHAR za skuteczne wdrażanie postępu hodowlanego w rzepaku i zbożach oraz propagowanie nowoczesnych metod hodowli w oparciu o najnowsze osiągnięcia nauki krajowej i światowej.

Szczegółową listę wyróżnień i medali można znaleźć tutaj:

Podczas edycji 2019 rozstrzygnięto również popularny konkurs Pierwszego dnia Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej odbył się 37. Finał Olimpiady Młodych Producentów Rolnych. Najlepszy okazał się Roman Bathelt z woj. małopolskiego. Tuż za nim uplasował się Andrzej Szubert z woj. łódzkiego, jako trzeci na podium stanął Dawid Obojski z woj. mazowieckiego. Organizatorem Olimpiady, której przyświecało hasło „Razem budzimy energię jutra” jest Związek Młodzieży Wiejskiej.

Youtuberzy i inne atrakcje wystawy rolniczej w Kielcach

Jubileuszowym targom w Kielcach towarzyszyły liczne eventy na stoiskach wystawców. Można było podziwiać akrobacje pod sufitem hali E, spotkać bohaterów znanych z programu telewizyjnego „Rolnik szuka żony”.  Byli celebryci, a także znani z social mediów youtuberzy rolniczy. Wystawę odwiedziła i na bieżąco relacjonowała Magdalena Urbaniak, „Tractormania- Dziewczyna na traktorze”. W ostatnim dniu targów tradycyjnie odbyło się spotkanie z gwiazdami rolniczych kanałów na YouTube. W Kielcach znów spotkali się z fanami Piotr Kaliski „Rolnik Szuka”, Michał Słomski „Słomek14”. Dołączył do nich Mateusz Misiak – „Matheo780”. Wydarzenie cieszyło się olbrzymią popularnością wśród fanów w różnym wieku.

Na kolejną edycję targów AGROTECH zapraszamy 13-15 marca 2020 roku.