"DIALOGI O SZTUCE" Per Artem ad Deum

 

Spotkanie jest rozszerzeniem idei, jaka przyświeca wręczeniu Medalu Per Artem ad Deum. Laureaci tego wyróżnienia w wyjątkowy i trwały sposób przyczyniają się do rozwoju kultury i sztuki, pogłębiają dialog między ludźmi różnych narodowości. Podczas tegorocznego spotkania Tadeusz Boruta, Marcin Bornus-Szczyciński i Aleksander Kornoukhov podzielą się z uczestnikami swoją perspektywą i doświadczeniami.

Zapraszamy osoby zainteresowane sztuką i miłośników dobrej muzyki oraz wszystkich, którzy chcą spotkać ciekawe osobistości ze świata kultury.

per artem ad deum

PROGRAM 

10.00-10.10 Powitanie Gości 
10.10-10.40 Rozmowa z  Aleksandrem Kornoukhovem - współczesnym rosyjskim mozaistą 
10.40-10.55 Rozmowa z publicznością 
10.55-11.25 Rozmowa z Marcinem Bornusem Szczycińskim - śpiewakiem, pionierem wykonawstwa wokalnej muzyki barokowej w Polsce. 
11.25-11.40 Rozmowa z publicznością 
11.40-12.10 Rozmowa z Tadeuszem Borutą - malarzem i krytykiem sztuki 
12.10-12.25 Rozmowa z publicznością 
12.25-12.30 Podziękowanie i zakończenie Konferencji 

Moderatorzy: 
ks. Witold Kawecki, prof.UKSW w Warszawie 
dr hab. Piotr Rosiński prof. UJK


Targi Kielce, 11.06.2019, godzina 10:00
Hala E, sala konferencyjna E3

WSTĘP BEZPŁATNY

 

 

per artem ad deum - uroczystość wręczenia medalu


O UCZESTNIKACH

 

Alexander Kornoukhov Alexander Kornoukhov
Medal Per Artem ad Deum za  „zespalanie nauki i tradycji w natchnionych formach sztuki”

Najwybitniejszy współczesny mozaista, otwarty na inne wyznania i kultury, o czym świadczą realizacje w kościołach różnych wyznań. Czas dzieli między pracownie w Moskwie, Gruzji, Rawennie i Rzymie. Laureat wielu prestiżowych, światowych konkursów, m.in. w Ravennie (Włochy) w 1986 r., czy też  Złotego Medalu Rosyjskiej Akademii Artystów (2002 r.). Jego najsłynniejszym dokonaniem  jest  ułożenie w watykańskiej kaplicy mozaiki „Nowe Jeruzalem” ze 100 milionów elementów. Ten projekt określany jest mianem jednego z najbardziej ambitnych przedsięwzięć artystycznych XX wieku.

 

Tadeusz Boruta Tadeusz Boruta

Medal Per Artem ad Deum za  „twórczość, prowadzącą do poszukiwania indywidualnej relacji z Bogiem przez współczesnego człowieka”

Urodzony  w Krakowie malarz i krytyk sztuki. W latach 1979-1983 studiował malarstwo w krakowskiej ASP (uzyskał dyplom w pracowni Stanisława Rodzińskiego i Zbyluta Grzywacza). Równolegle, w 1980 roku, rozpoczął studia filozoficzne w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Ukończył je cztery lata później.  W swoim malarstwie często podejmował tematykę religijną, w tym pasyjną. W latach 80. uczestniczył w ruchu kultury niezależnej. W 1984 otrzymał Nagrodę Komitetu Kultury Niezależnej „Solidarność” na wystawie „Wokół grafiki” w 1985 I Nagrodę podczas I Krajowego Biennale Młodych „Droga i Prawda”, w 1988 Artystyczna Nagrodę Młodych za rok 1987.

Jest autorem kilkunastu wystaw problemowych, m.in. „W stronę osoby” (1985), „Wszystkie nasze dzienne sprawy” (1987) w krużgankach Klasztoru oo. Dominikanów w Krakowie, „Misterium paschalne” (1986) w krypcie w krypcie kościoła oo. pijarów w Krakowie, „Aus der Metapher heraus” (1990) w Darmstadt, „Cóż po artyście w czasie marnym” (1990) w warszawskiej Zachęcie  i Muzeum Narodowym w Krakowie (1991), „I barbari nel giardino. Mostra di pittura di artisti polacchi” w Bolonii (1998), „Pokolenie ’80. Niezależna twórczość młodych w latach 1980–1989” w Krakowie (2010).

 

Stanisław Bornus-Szczyciński Marcin Bornus-Szczyciński

Medal Per Artem ad Deum za  „krzewienie tradycji i tworzenie przestrzeni

do spotkania pierwiastka sakralnego ze świeckim”

Jeden z pionierów wykonawstwa wokalnej muzyki barokowej w Polsce, założyciel zespołu Bornus Consort.

Ukończył Wydział Nauk Ekonomicznych na Uniwersytecie Warszawskim. Przez cztery lata pracował jako asystent na Wydziale Zarządzania UW, następnie wybrał wolny zawód artysty muzyka. W 1986 w ramach stypendium rządu francuskiego odbył kurs mistrzowski w Konserwatorium w Paryżu.

Założyciel zespołu Bornus Consort (1981), który jako pierwszy w Polsce podjął próbę rekonstrukcji brzmienia małego męskiego zespołu wokalnego, w którym wymagana jest specyficzna technika wokalna. Zespół specjalizuje się w polifonii polskiej z przełomu XVI i XVII w. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia, a także płyt z utworami Bartłomieja Pękiela, Piotra z Grudziądza, Mikołaja Zieleńskiego, Marcina Mielczewskiego, dzieła wszystkie Wacława z Szamotuł, polskie pieśni wielkopostne, śpiewy o św. Wojciechu, Chansons et Motets, Media vita i in. Koncertował w większości krajów europejskich.

Ostatnio poświęcił się niemal wyłącznie monodii, szczególnie liturgicznej. Sam siebie chętniej niż muzykiem nazywa „tradycjonarzem”, zajmującym się rozpoznawaniem, utrwalaniem i upowszechnianiem rozmaitych tradycji lokalnych.

 

Więcej o Medalu Per Artem ad Deum na: http://www.perartemaddeum.com

 

Zgłoś udział w konferencji