Aktualności

25.06.2015

E- Muzeum na miarę współczesności

Czy multimedialne systemy prezentowane na SACROEXPO zastąpią kustosza i tradycyjną ekspozycję?

Multimedialne rozwiązania wkraczają do muzeów
Multimedialne rozwiązania wkraczają do muzeów

Jednym z  tematów XIV Konferencji Muzealników „Muzea naszych czasów – Muzea Kościelne”, która towarzyszyła  SACROEXPO były nowoczesne, multimedialne rozwiązania dla muzeów.

Na zwiedzanie muzeum poświęcamy przeciętnie 1-2 godziny. 79,28 procent osób zwiedza je z rodziną lub przyjaciółmi - takie dane można było poznać podczas konferencji.  W ciągu ostatnich lat zmienił się profil zwiedzającego muzeum, dlatego muzea też powinny iść z duchem czasu. Jako społeczeństwo preferujemy szybki, skondensowany przekaz informacji, skupiamy swą uwagę nie więcej niż 2-3 minuty. Jak więc opowiadać o historii, eksponatach, czy dziełach, by zaciekawić wymagających zwiedzających? Lub młodzież preferującą atrakcyjne formy przekazu informacji?

Mobilnie, z duchem czasu

Z podpowiedzią pośpieszył na konferencji Instytut Technik Innowacyjnych z Katowic i przedstawiał muzealnikom infomat-e, pozwalający na skuteczny przekaz informacji, na przykład na temat zwiedzanego muzeum czy wystawy, poszczególnych dzieł sztuki czy innych eksponatów. Na specjalny system składa się między innymi, e-kiosk informacyjny, z którego można korzystać w muzeum, zdobywając informacje o ekspozycji, ale także aplikacja mobilna e-Museum, dzięki której można zwiedzać… na odległość. A to tylko część rozbudowanego systemu stworzonego w ITI.

Dla osób niewidomych i głuchych

- Nasz system przystosowany jest do potrzeb niepełnosprawnych zwiedzających – osób niewidomych i głuchych.  Z tego powodu jest innowacyjny w skali światowej – mówił podczas konferencji muzealników Adam Piasecki, Kierownik Centrum Naukowo-Badawczego Instytutu Technik Innowacyjnych EMAG w Katowicach.

Podczas targów można było w praktyce przetestować możliwości e- kiosku informacyjnego. Z podobnych systemów, aplikacji korzystają już polskie muzea, na przykład Muzeum Powstania Warszawskiego czy Muzeum Narodowe w Krakowie. Nowoczesne technologii w muzeum to już nie taka nowość, używają je na przykład światowe ośrodki kultury jak: Tate Gallery, Victoria&Albert Museum i wiele innych.


Polecane aktualności