Aktualności

27.01.2016

Energia z biomasy w praktyce

Kieleckie centrum kompetencji

Polska, ze względu na swoje położenie geograficzne i warunki naturalne plasuje się wysokiej na tle Europy w zakresie produkcji i wykorzystaniu biomasy w procesie wytwarzania energii cieplnej i elektrycznej
Polska, ze względu na swoje położenie geograficzne i warunki naturalne plasuje się
wysokiej na tle Europy w zakresie produkcji i wykorzystaniu biomasy w procesie wytwarzania
energii cieplnej i elektrycznej

Podczas tegorocznej edycji XIX Międzynarodowych Targów Energetyki i Elektrotechniki ENEX oraz XIV Targów Odnawialnych Źródeł Energii ENEX Nowa Energia Polska Izba Biomasy i Targi Kielce zapraszają na spotkanie dotyczące wytwarzania energii z biomasy.

Specjaliści z branży oraz przedstawiciele instytucji ściśle związanych z biomasą w Polsce przedstawią aktualne regulacje i uwarunkowania by rolnicy, przedsiębiorcy i przedstawiciele samorządów lokalnych mogli z jak najszerszej perspektywy spojrzeć na wykorzystanie biomasy do produkcji energii cieplnej i elektrycznej.

Całodzienne warsztaty, odbywające się 31 marca, będą poruszały takie tematy jak m.in. nowa ustawa OZE, finansowanie inwestycji biomasowych, certyfikacja biomasy, wkład Polski w realizację ustaleń COP21 w Paryżu czy potencjał Polski w zakresie produkcji biomasy. Pełny program dostępny tu.

- Jeśli chodzi o potencjał biomasy to jesteśmy potęgą na tle Europy. Z jednej strony odsetek powierzchni  zajętej przez lasy jest jednym z wyższych (ponad 30 %). Z drugiej strony, jest dużo niewykorzystanej ziemi ornej (choćby ziemie V-VI klasy, które są glebami słabymi i niewykorzystywanymi rolniczo) oraz ok. miliona hektarów nieużytków, na których, przynajmniej na części, można uprawiać rośliny energetycznej.mówi Ryszard Gajewski, Prezes Zarządu Polskiej Izby Biomasy. – Pod kątem innych odnawialnych źródeł energii w warunkach polskich również dysponujemy zasobami, jednak umiarkowanymi. Ważnym jest aby rozwijać wszystkie technologie, jednak rozwijać w sposób zrównoważony, wszędzie tam gdzie jest to społecznie i ekonomicznie uzasadnione. Warto zatem skierować swoją uwagę na produkcję roślin wykorzystywanych energetycznie, generując miejsca pracy i aktywizując społeczności lokalne. Liczymy, że właśnie takie miejsca jak Targi ENEX Nowa Energia 2016 będą ważnym miejscem, gdzie będziemy propagować innowacyjne rozwiązania w tym zakresie. Produkcja biomasy, rozumianej jako szybko rosnące rośliny przyczyniające się do redukcji CO2 oraz smogu, będące równocześnie ekologicznym paliwem to jeszcze „ziemia niczyja”. Marcowe warsztaty  podczas Targów ENEX i ENEX Nowa Energia stanowią, już od ponad 10 lat centrum kompetencji w tym temacie. – dodaje Ryszard Gajewski.

Bogaty program warsztatów pozostawia również przestrzeń do zadawania pytań i szukania odpowiedzi. Udział w warsztatach jest bezpłatny. Wymagana jest jedynie rejestracja.


Polecane aktualności