11.04.2018
Dlaczego warto zdecydować się na laserową obróbkę materiałów i jakie urządzenia do tego wykorzystać? Odpowiedzi na to i szereg innych pytań można było uzyskać podczas seminarium branżowego, które odbyło się drugiego dnia targów STOM-LASER w Targach Kielce.
Cykl wykładów branżowych pod wspólnym tytułem „Technologie obróbki laserowej”, zorganizowany w ramach tegorocznych V Targów Laserów i Technologii Laserowych STOM-LASER w Targach Kielce przy współpracy z Centrum Laserowych Technologii Metali Politechniki Świętokrzyskiej i Polskiej Akademii Nauk swoją tematyką obejmował szeroko rozumiane możliwości zastosowania technologii obróbki laserowej w przemyśle. Uczestnicy spotkania mieli możliwość zapoznania się z najnowszymi badaniami jak i kierunkami rozwoju tej technologii. Jedną z przedstawionych metod była obróbka laserowa powłok natryskiwanych zimnym gazem, którą przedstawił Dr. Wojciech Żórawski z Politechniki Świętokrzyskiej. Znajduje ona coraz więcej unikalnych zastosowań w przemyśle, a jej podstawową zaletą jest uniknięcie niekorzystnego wpływu ciepła na cząstki materiału powłokowego. Wykorzystuje się ją obecnie m.in. przy naprawie skorodowanych części do śmigłowców. Z kolei o wpływie fluencji wiązki laserowej podczas ablacji fotochemicznej mówił Dr. Inż. Piotr Sęk z CLTM. O coraz większej popularności technologii laserowego wytwarzania przyrostowego z proszków metalicznych można się było natomiast dowiedzieć z prelekcji Dr. Inż. Bolesław Klein z firmy TRUMPF. Marka TRUMPF przedstawiła również innowacyjne maszyny stosowane do technologii przyrostowych m.in. TRU PRINT 1000 do selektywnego przetapiania proszku oraz TRU LASER CELLL 3000 stosowany do napawania laserowego.
Spotkania tego typu jak to dzisiejsze, to doskonała okazja do wymiany wiedzy i doświadczeń pomiędzy światem nauki a biznesem. Mamy nadzieję że dostarczyło ono wielu pomysłów
i praktycznych wskazówek, w jaki sposób można zaimplementować naukowe dokonania w konkretnych procesach produkcyjnych. Z kolei Targi STOM-Laser to wyjątkowe miejsce sprzyjające nawiązywaniu relacji i kontaktów handlowych – podkreślali na zakończenie przedstawiciele Centrum Laserowych Technologii Metali Politechniki Świętokrzyskiej i Polskiej Akademii Nauk.
(MM)
Galeria zdjęć
Polecane aktualności
Targi Kielce należą do: | The Global Association of the Exhibition Industry |
International Exhibition Statistics Union |
Targi Kielce posiadają certyfikat Systemu Zarządzania Jakością: |
|