05.09.2017
Na poligonie w Nowej Dębie 4 września, w dzień poprzedzający oficjalne rozpoczęcie MSPO, odbyły się pokazy dynamiczne i statyczne.
W zainscenizowanej sytuacji bojowej w Ośrodku Szkolenia Poligonowego Wojsk Lądowych w Nowej Dębie zobaczyć można było między innymi możliwości bojowe transporterów Rosomak, samobieżnych moździerzy Rak i armatohaubic Krab - produkowanych w Hucie Stalowa Wola. W powietrzu zaprezentowało swe atuty pięć śmigłowców bojowych Głuszec z PZL Świdnik, a desant 25 Brygady Kawalerii Powietrznej zrobił ogromne wrażenie na widzach. Zaprezentowano też procedury medyczne i ewakuacyjne.
- To powrót do dobrej tradycji pokazów dynamicznych, towarzyszących Międzynarodowemu Salonowi Obronnemu w Targach Kielce - mówił obecny na poligonie Bartosz Kownacki, sekretarz stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej i szef Rady Programowej MSPO, podczas konferencji prasowej. – Chcieliśmy pokazać gościom z zagranicznych delegacji potencjał Sił Zbrojnych PR – sprzęt będący obecnie na wyposażeniu, osiągnięcia naszego przemysłu zbrojeniowego i wyszkolenie żołnierzy. Gościmy w Nowej Dębie delegacje między innymi z Korei Południowej, Pakistanu, Nepalu, Węgier, Estonii i wielu innych krajów, które wykazują zainteresowanie polskim sprzętem.
W pokazach dynamicznym i statycznym zorganizowanym, w województwie podkarpackim, udział wzięło około 300 żołnierzy. Głównie z 21 Brygady Strzelców Podhalańskich wspieranych pododdziałami różnych jednostek.
- Wspomogli nas żołnierze 11 Pułku Artylerii, 17 Brygady Zmechanizowanej, 1 Brygady Lotnictwa Wojsk Lądowych oraz 25 Brygady Kawalerii Powietrznej – mówił płk Ryszard Pietras, dowódca 21 Brygady Strzelców Podhalańskich, gospodarzy pokazów.
Gośćmi pokazów byli attaché wojskowi, członkowie oficjalnych delegacji zagranicznych i dziennikarze przybyli na Międzynarodowy Salon Przemysłu Obronnego w Targach Kielce. Sprzęt prezentowano nie tylko w pokazie dynamicznym, ale też w pokazie statycznym. Uczestnicy pokazów razem z ministrem Bartoszem Kownackim mieli okazję z bliska przyjrzeć się transporterom Rosomak w różnych wersjach, samobieżnemu moździerzowi RAK, armatohaubicy KRAB. Ekspozycja objęła również Radiolokacyjny Zespół Rozpoznania Artyleryjskiego LIWIEC, czołg PT-91 i Leopard 2A5, sprzęt przeciwlotniczy, broń strzelców wyborowych i wiele innych. Łącznie, Na poligonie w Nowej Dębie zaprezentowano łącznie ponad 30 egzemplarzy nowoczesnego sprzętu wojskowego.
Pokazy stały się wstępem do rozpoczynającego się dziś jubileuszowego 25. Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Targach Kielce, który potrwa do 8 września. To dziś trzecia wystawa branży obronnej w Europie, po Paryżu i Londynie. W roku 2017 zaprezentuje się rekordowa liczba 618 firm z 27 krajów świata. MSPO odwiedzi 67 delegacji zagranicznych, a wśród nich 6 ministrów obrony i 9 wiceministrów obrony różnych krajów. Na wystawie akredytowało się już poprzez internet ponad 400 dziennikarzy z kraju i zagranicy.
Po raz pierwszy, ze względu na jubileusz MSPO, Salonowi towarzyszą Dni Otwarte od 9 do 10 września, podczas których można zwiedzić bezpłatnie i bez ograniczeń wiekowych Wystawę Polskich Sił Zbrojnych oraz część ekspozycji Polskiej Grupy Zbrojeniowej.
(KK)
Galeria zdjęć
Polecane aktualności
Targi Kielce należą do: | The Global Association of the Exhibition Industry |
International Exhibition Statistics Union |
Targi Kielce posiadają certyfikat Systemu Zarządzania Jakością: |
|