Aktualności

23.05.2017

I Konferencja Per Artem ad Deum z udziałem laureatów

Konferencja, która odbędzie się drugiego dnia SACROEXPO – 13 czerwca jest rozszerzeniem idei jaka przyświeca wręczeniu Medalu Papieskiej Rady ds. Kultury.

Ubiegłoroczną galę wręczenie medali uświetnił koncert laureatki Antoniny Krzysztoń
Ubiegłoroczną galę wręczenie medali uświetnił koncert laureatki Antoniny Krzysztoń

Medal PER ARTEM AD DEUM przyznawany jest od 2005 roku w czasie Międzynarodowej Wystawy Budownictwa i Wyposażenia Kościołów Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO Targach Kielce. Papieska Rada do spraw Kultury przyznająca medal utworzona została w 1982 z inicjatywy Papieża Jana Pawła II, który decydując o przyznawaniu tej nagrody podkreślił: "dialog Kościoła z kulturami naszych czasów stanowi żywotne pole działania, na którym w tych ostatnich latach XX wieku rozgrywają się losy świata".

Konferencja Per Artem Ad Deum doskonale wpisuje się w idee przyznawania i wręczana Medalu Papieskiej Rady ds. Kultury. Laureaci w istotny sposób przyczyniają się do pogłębiania dialogu różnych kultur współczesnego świata, promując człowieka jako jednostkę. Uhonorowanie ich medalem jest już ogromnym wyróżnieniem, ponieważ jest publicznym potwierdzeniem ich osiągnięć. Oddając im scenę Per Artem Ad Deum organizatorzy zapraszają do wzięcia udziału w spotkaniu, któremu kształt nadadzą sami laureaci. Podzielą się z uczestnikami swoją perspektywą i doświadczeniami. 

Podczas konferencji Per Artem Ad Deum wystąpią laureaci medalu:

  • ks. prof. Michał Heller - znakomity teolog i profesor nauk teologicznych. Jako wybitny kosmolog oraz filozof kosmologii, poprzez swoje odkrycia naukowe ukazuje czym jest filozofia przyrody. W 2008 roku otrzymał Nagrodę Templetona, nazywaną "katolickim noblem", która przyznawana jest za pokonywanie barier między nauką a religią, ponadto jest laureatem wielu nagród i autorem kilkudziesięciu książek i artykułów. Pracownik Watykańskiego Obserwatorium Astronomicznego, Członek Papieskiej Akademii Nauk, współtwórca Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych w Krakowie. 
  • Tomáš Halík - czeski duchowny katolicki, filozof, psycholog i teolog. Laureat wielu ważnych nagród, w tym Nagrody Templetona z 2014 roku. Jest znany przede wszystkim ze swojego zaangażowania w życie społeczne, tematy polityczne, religijne czy rasowe. W czasach komunizmu był jedną z ważniejszych postaci czeskiego kościoła katolickiego. Był jednym z ekspertów prezydenta Václava Havla (dziewiątego i ostatniego prezydenta Czechosłowacji). Wykładowca Uniwersytetu Karola w Pradze. W Polsce ukazało się wiele jego książek, m.in.: ''Wyzwoleni, jeszcze nie wolni. Czeski katolicyzm przed i po 1989 roku''. 
  • prof. Leszek Mądzik - polski reżyser teatralny, scenograf, malarz sztuk plastycznych, fotograf, autor plakatów i grafiki książkowej. Od 1996 roku jest założycielem i szefem Sceny Plastycznej KUL, na której wyreżyserował piętnaści niezapomnianych spektakli. Laureat wielu cennych nagród, między innymi papieskiego Krzyża Zasługi "Pro ecclesia et pontifice" (2014) oraz Międzynarodowej Nagrody Krytyków na Festiwalu Teatrów Eksperymentujących w Kairze (1991). Profesor warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych na Wydziale Scenografii oraz Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II.
  • Claudia Henzler - jest sławną artystką-fotografikiem, laureatką nagrody pokojowej Św. Leopolda. Henzler jednoczy ludzi z różnych środowisk i kultur. Poprzez fotografię, wystawy i warsztaty daje impuls do otwartej komunikacji, poszerzania horyzontów i pogłębiania wzajemnego uznania wartości i zrozumienia. Urodzona w niemieckim Heidelbergu artystka odwiedziła ponad 50 krajów. Obecnie mieszka w Salzburgu w Austrii, prowadzi jednak działania artystyczne w Europie i na całym świecie.

Data: 13 czerwca, godz. 9.30 - 13.00 

Miejsce: Centrum Kongresowe Targów Kielce, sala OMEGA, ul. Zakładowa 1 

 

Wstęp bezpłatny, zapisy www.perartemaddeum.evenea.pl/

 


Polecane aktualności