Aktualności

20.06.2016

Rekordowe targi SACROEXPO 2016

Otwarcia targów sakralnych dokonał Prymas Polski, Metropolita Gnieźnieński JE ks. Abp dr Wojciech Polak

Rekordowe targi SACROEXPO 2016

„Czuję się uhonorowany, że przyszło mi otwierać te targi nad którymi sprawuję patronat. To miejsce, to nie tylko duchowa uczta, ale miejsce gdzie będziemy mogli siebie uduchowić” – mówił podczas otwarcia 17. edycji targów SACROEXPO JE ks. Abp dr Wojciech Polak Prymas Polski, Metropolita Gnieźnieński. Podczas uroczystości inaugurującej tegoroczne targi branży sakralnej głos zabrali również bp Diecezji Kieleckiej dr Jan Piotrowski, Wiceminister Kultury i dziedzictwa Narodowego Magdalena Gawin, Prezydent Kielce Wojciech Lubawski, Wojewoda Świętokrzyski Agata Wojtyszek oraz Prezes Zarządu Targów Kielce dr Andrzej Mochoń. W otwarciu udział wzięli również licznie przybyli wystawcy i zwiedzający wystawę goście.

Wręczenie Medalu Papieskiej Rady do Spraw Kultury, prezentacje sztuki sakralnej na najwyższym poziomie i trendy branży kościelnej – tak w skrócie opisać można XVII Międzynarodową Wystawę Budownictwa i Wyposażenia Kościołów, Sztuki Sakralnej i Dewocjonaliów SACROEXPO. Podczas tegorocznej, rekordowej wystawy swoją ofertę prezentuje 280 wystawców z 11 krajów świata - z Włoch, Hiszpanii, Niemiec, Ukrainy, Słowacji, Słowenii, Portugalii, Grecji, Rosji, Ukrainy i Polski.

SACROEXPO to najważniejsza wystawa branży sakralnej w Europie Środkowo – Wschodniej i jedna z dwóch największych na Starym Kontynencie. Na stoiskach zapoznać się można z najnowszymi trendami sztuki sakralnej i dewocjonaliów, wyposażenia kościołów, nowymi technikami w budownictwie sakralnym oraz
w dziedzinie konserwatorskiej.

- Na targach w Kielcach wystawiamy się już od 12 lat i nie wyobrażamy sobie bez nich naszej działalności. Podczas SACROEXPO poznaliśmy bowiem co najmniej połowę naszych obecnych klientów. Tutaj możemy z nimi porozmawiać, wymienić się doświadczeniami i wreszcie pochwalić się naszymi realizacjami. Liczba zwiedzających to tłumy księży i sióstr zakonnych stawiają tę wystawę na pierwszym miejscu w branży sakralnej – mówi Ewa Stawicka z Zakładu Stolarskiego Stawiccy.

SACROEXPO miejscem spotkań

Co roku rangę wydarzenia podkreśla obecność wielu dostojników
i przedstawicieli władz kościelnych. Dużym zainteresowaniem cieszą się liczne konferencje, wystawy i spotkania artystyczne towarzyszące targom. W programie SACROEXPO 2016 znajduje się między innymi konferencja Ekonomów i Wyższych Przełożonych Zakonów oraz Sekretarzy Prowincjonalnych Zakonów Męskich, konferencja „Biznes i Ewangelia”, IX Forum SACROENERGIA, a także konferencja muzealników „Muzea naszych czasów”.

- W tym roku będziemy mogli podziwiać piękną wystawę fotograficzną, którą otworzy ksiądz biskup doktor Paul Ibi, tegoroczny laureat Medalu Per Artem at Exelcis. Będzie to wystawa pokazująca, jak dużo wyjątkowo pięknych
i współczesnych rzeczy można stworzyć do wnętrz sakralnych. Są przedmioty wykonane z różnych materiałów, ołtarze, ambony, witraże. Dzieła, które świadczą o kulturze sztuki sakralnej na miarę XX i XXI wieku. One nie są jakimkolwiek naśladownictwem i nawiązaniem do minionych epok artystycznych lecz reprezentują ten kierunek, który wyznaczył sobór watykański drugi, pisząc w konstytucji o liturgii świętej, by sztuka nie była naśladownictwem, ale była odzwierciedleniem czasów w których żyjemy i wiary, którą sami przeżywamy – zapowiada ksiądz Paweł Tkaczyk, dyrektor Muzeum Diecezjalnego w Kielcach.

W czasie wystawy zaplanowano także kolejną edycję warsztatów dla redakcji gazet parafialnych SACROMEDIA. Jednym z prelegentów będzie ksiądz Józef Kloch – były rzecznik Episkopatu Polski.

- Koszula zawsze bliższa ciału. Informacje lokalne mają wielki sens. Dlatego też i gazetki parafialne mają rację bytu. Aby jak najlepiej wykorzystać możliwości redaktorów oraz promować te czasopisma, powiem, jak stosować media społecznościowe. Przykładem będzie Twitter. Dzięki niemu gazetka parafialna może żyć 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę – mówi ksiądz Józef Kloch.

Sztuka przez duże „S”

SACROEXPO to wydarzenie osadzone w dwóch wymiarach –  czysto biznesowym, ale też kulturalnym. Targi w Kielcach to jedyne miejsce na świecie, gdzie wręczany jest Medal Papieskiej Rady do spraw Kultury Per Artem Ad Deum. Otrzymują go artyści lub instytucje, których dorobek artystyczny przyczynia się do rozwoju kultury i kształtuje duchowość człowieka. Tegorocznymi laureatami Medalu są: Antonina Krzysztoń - pieśniarka, kompozytorka, autorka tekstów; Arvo Pärt – estoński kompozytor muzyki chóralnej i instrumentalnej oraz Arnaldo Pomodoro – włoski rzeźbiarz i złotnik.

Nagrody, jak co roku, wręczone zostaną w czasie uroczystej gali, którą uświetni występ Antoniny Krzysztoń z zespołem. Ponadto, w czasie targów wręczone zostaną: Medal Honorowy Jego Ekscelencji Prymasa Polski ks. Abp. Wojciecha Polaka, Medal Honorowy im. Prymasa + ks. Józefa Kardynała Glempa, Medal Per artem ad Excelsis Rady ds. Kultury i Ochrony Dziedzictwa Kulturowego Konferencji Episkopatu Polski oraz Medal Honorowy  Jego Ekscelencji Jana Piotrowskiego Biskupa Kieleckiego.

 

(BS)


Galeria zdjęć


Polecane aktualności